26.2 C
Tehran
دوشنبه, ۴ شهریور , ۱۳۹۸
سیاست، تاریخ وجامعه

کاهش ۳۰درصدی آمار ازدواج در ایران

(+ویدئو) رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت می‌گوید در ۸ سال گذشته ازدواج در کشور ۳۰درصد کاهش یافته است. پیشتر علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در جلسه بررسی سیل به وزیر بهداشت دستور داده بود تا موضوع افزایش جمعیت کشور را پیگیری کند!

حامد برکاتی رئیس اداره سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت از کاهش ۳۰درصدی آمار ازدواج در ایران طی ۸ سال اخیر خبر داد.

به گفته وی، این کاهش سی‌درصدی مربوط به بازه زمانی سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ می‌شود.

برکاتی گفته است: «در سال ۸۹، ۸۹۰ هزار ازدواج در کشور ثبت شد که متاسفانه سالانه حدود ۶ درصد کم شده و در سال ۹۶ تعداد ازدواج‌ها به ۶۶۰ هزار ازدواج رسیده است.»

آنگونه که این مقام وزارت بهداشت شرح داده، در سال ۱۳۹۰، حدود ۱۳ میلیون جوان در شُرُف ازدواج قرار داشتند و ازدواج نکرده بودند ولی حالا این آمار در سال ۱۳۹۶ به بیش از ۱۱ میلیون نفر رسیده است.

وی این موضوع را نشان‌دهنده کاهش جمعیت خوانده و گفته است: «طی سال‌های اخیر نیز شاهد افزایش سن ازدواج جوانان بوده‌ایم.»

به گفته حامد برکاتی رئیس اداره سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت، بررسی‌های صورت گرفته در سال ۹۵ نشان داد که «میانگین سن مناسب ازدواج دختران ۲۴ سال و پسران ۲۷.۵ سال بوده که متاسفانه شاهد افزایش این عدد در سال‌های گذشته هستیم.»

وی با بیان اینکه در کشور ما تولد‌ها در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته گفت: «این موضوع به دلیل کاهش ازدواج‌ها است، ما در برهه‌ای از سال ۹۵ با افزایش باروری مواجه بودیم به دلیل اینکه زوج‌های متولد دهه ۶۰ در شرف ازدواج قرار داشتند، اما به مرور نرخ باروری در کشور کاهش پیدا کرده است.»

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی سال ۱۳۹۲ با صدور فرمان ۱۶ ماده‌ای تحت عنوان «سیاست‌های کلی خانواده» به دستگاه‌های حکومت ابلاغ کرد که به ترویج فرزندآوری، نقش مادری و خانه‌داری زنان، ازدواج افراد مجرد و ازدواج مجدد زنان سرپرست خانواده بپردازند.

یک سال بعد، در سی‌ام اردیبهشت‌ماه ۹۳، رهبر جمهوری اسلامی سیاست‌های کلی جمعیت را در ۱۴ بند و با هدف «جبران کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری در سال‌های گذشته» مطرح و دوباره و بر ازدواج و فرزندآوری در کشور تاکید کرد.

خامنه‌ای در جلسه بررسی ویژه سیل ۱۴ فروردین‌ماه امسال، به وزیر بهداشت دستور داد تا موضوع افزایش جمعیت کشور را پیگیری کند!

اما با وجود همه این دستورات، جمعیت ایران و تمایل جوانان به ازدواج همچنان رو به کاهش است. به نظر می‌رسد مقامات باتوجه به روند کاهش ازدواج و فرزند‌آوری در کشور، در تلاش برای تبلیغ و گسترش ازدواج کودکان و نوجوانان از طریق وام‌ها و پرداخت وجوه مالی هستند. کما اینکه سازمان «ریحانه» وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار علی خامنه‌ای ازدواج دختران زیر ۱۸ سال را در شبکه‌های اجتماعی‌اش تبلیغ می‌کند.

این در حالیست که سالانه ۴۰ هزار دختر ۱۰ تا ۱۴ سال در ایران ازدواج می‌کنند و طرح کودک‌همسری برای بالا بردن سن ازدواج نیز در مجلس شورای اسلامی پذیرفته نشد.

مقامات مسئول بارها نسبت به پیر شدن جمعیت ایران هشدار داده‌اند، تا حدی که محمدمهدی تندگویان معاون ساماندهی وضعیت جوانان از تغییر بازه سن جوانی از ۱۵ تا ۲۹ سال به ۱۸ تا ۳۵ سال خبر داد.

او ۲۳ اردیبهشت‌ماه درباره تغییر سن جوانی در ایران گفته بود: «درخواست تغییر بازه سن جوانانی ابتدا از معاونت امور جوانان به شورای عالی جوانان ارسال شد و بعد از انجام فرایند قانونی، این درخواست در معاونت حقوقی ریاست جمهوری بررسی و پس از موافقت از سوی شورای عالی جوانان ابلاغ شد.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

استخراج و معاملات بیت‌کوین در ایران قانونی می‌شود؟

cafeliberal

علی خامنه‎ای خطبه‎ «مقاومت» خواند!

cafeliberal

پیروزی سوسیال دموکرات‌ها در انتخابات عمومی دانمارک

cafeliberal

کودک‌آزاری در ایران؛ بحرانی که جدی گرفته نمی‌شود

cafeliberal

فلاحت‌پیشه: درگیر جنگ با آمریکا یا جنگ نیابتی نمی‌شویم

cafeliberal

پیشگام فلسفه برای همه؛ نهم مه ۱۸۸۳

cafeliberal