5.6 C
Tehran
چهارشنبه, 29 آبان , 1398

کردهای سوریه حملات خود علیه داعش را متوقف می‌کنند

بر اساس اخباری که از سوی نیروهای دموکراتیک سوریه منتشر شده است، شبه‌نظامیان کرد در جنگ خود علیه داعش از سال ۲۰۱۶ به این سو، حدود ۱۵ هزار نفر از نیروهای خود را از دست‌داده‌اند.

سایت “اشپیگل‌آنلاین” روز پنجشنبه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) با انتشار گزارشی خبر از پایان مبارزه شبه‌نظامیان کرد با نیروهای داعش داده است. کردها اعلام کرده‌اند که قادر نیستند همزمان هم از خود در برابر حملات ارتش ترکیه دفاع کنند و هم علیه داعش پیکار کنند.

فرار حدود ۸۰۰ نیروی وابسته به داعش از کمپ اسیران در سوریه به نگرانی جهانی مبنی بر تقویت مجدد این گروه اسلام‌گرا و افراطی دامن زده است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

بسیاری از تحلیلگران خطر تجدید سازماندهی نیروهای داعش را منتفی نمی‌دانند. یگان‌های مدافع خلق و متحدان آن‌ها در نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام کرده‌اند که به جنگ و نبرد خود علیه نیروهای داعش پایان می‌دهند و همه نیروی خود را صرف دفاع در برابر حملات ترکیه خواهند کرد.

مظلوم عبدی، رهبر نیروهای دموکراتیک سوریه در گفت‌وگو با تلویزیون کردی “روناهی” گفته است: «ما به همه فعالیت‌های خود علیه داعش پایان می‌دهیم.»

نیروهای دموکراتیک سوریه متشکل از یگان‌های مدافع خلق (شبه‌نظامیان کرد) و گروهی از شبه‌نظامیان عرب است.

باید یادآور شد که خروج نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه منجر به آن شد که ترکیه به‌رغم هشدارهای بین‌المللی، عملیات نظامی خود در شمال سوریه را آغاز کند.

تحلیلگران یکی از خطرات ناشی از حملات ترکیه به شمال سوریه را تضعیف مبارزه با نیروهای داعش ارزیابی کرده‌بودند. اکنون، با توقف مبارزه نیروهای دموکراتیک سوریه علیه داعش، خطر قدرت‌گیری و گسترش عملیات داعش در سوریه تقویت شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست روز چهارشنبه ۱۷ اکتبر نسبت به قدرت‌گیری مجدد داعش در سوریه ابراز “نگرانی عمیق” کرده است.

افزون بر آن، گفته می‌شود که عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه امکان کمک‌رسانی به ساکنان این منطقه را نیز دشوار ساخته است.

ترکیه یگان‌های مدافع خلق را وابسته به حزب کارگران کردستان ترکیه “پ‌‌ک‌ک” می‌داند و آن را یک جریان تروریستی ارزیابی می‌کند.

در چنین شرایطی، دونالد ترامپ نیز اظهار نظر مشابهی درباره حزب کارگران کردستان ترکیه کرده و آن را از برخی جهات حتی خطرناک‌‌تر از داعش دانسته است. به‌رغم این ارزیابی، یگان‌های مدافع خلق سال‌ها در نبرد با داعش از شمار متحدان اصلی آمریکا به شمار می‌آمدند.

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

درخواست پناهندگی یک خبرنگار همراه ظریف و جنگ و دعوا بر سر اصلاح‌طلب ویا اصولگرا بودن وی

cafeliberal

"شواهد قوی علیه ولیعهد عربستان در باره قتل خاشقجی وجود دارد"

cafeliberal

گروه ویژه اقدام مالی چهار ماه دیگر به ایران مهلت داد

cafeliberal

اوباما: برخی سیاستمداران ادبیات ترس و نفرت می‌پراکنند

cafeliberal

برایان‌هوک: رفتن زنان به ورزشگاه، نتیجه فشار خارجی به ایران است

cafeliberal

ماس: در آلمان مشکلی به نام تروریسم راست‌گرایانه وجود دارد

cafeliberal