«کنفرانس ورشو» مانور آمریکا و متحدانش علیه جمهوری اسلامی؛ ظریف: «سیرک مذبوحانه ضدایرانی!»

آمریکا قرار است روزهای ۱۳ و ۱۴ ماه فوریه (۲۴ و ۲۵ بهمن) کنفرانسی با موضوع گسترش ثبات و آزادی در خاورمیانه با تمرکز روی مسائل ایران برگزار کند و میزبانی آن در ورشو پایتخت لهستان و مهد انقلاب‌های مخملی و «جنبش همبستگی/ سولیدارنوش» خواهد بود.

وزیر خارجه ایالات متحده، جمعه ۱۱ ژانویه، در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز با اعلام این خبر گفت «ما رهبران ده‌ها کشور از سراسر جهان را در این کنفرانس گرد هم جمع می‎کنیم.»

مایک پمپئو در استودیو شبکه فاکس نیوز

آنطور که مایک پمپئو اعلام کرده است، رهبران و نمایندگانی از کشورهای آسیایی، آفریقایی، نیمکره غربی، اروپا و خاورمیانه در این کنفرانس شرکت خواهند کرد و یکی از اهداف برگزاری آن تمرکز بر ثبات خاورمیانه، صلح، آزادی و امنیت در این منطقه و بررسی اقدامات شرورانه و خرابکاری‌های جمهوری اسلامی است.

پمپئو همچنین با اشاره به اینکه حکومت بشار اسد بخشی از مذاکرات این نشست خواهد بود، گفت: «ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم زمانی که این مذاکره سیاسی شروع شود، همه گزینه‌ها روشن و قابل بحث باشند.»

وی از روسیه و رژیم ایران به عنوان مجریان اقدامات شرورانه در خاورمیانه نام برد و گفت: «امیدواریم آنها را همراه با حکومت سوریه و تمامی افراد ذینفع در آنجا [سوریه] بر سر میز مذاکره بیاوریم تا درباره شکل ساختاری که سوریه پس از یک جنگ داخلی باید داشته باشد مذاکره کنند.» او تاکید کرده این مردم سوریه هستند که تصمیم خواهند گرفت چه کسی آن کشور را رهبری کند.

به اعتقاد کارشناسان، «کنفرانس ورشو» در ادامه سیاست‌‏های دولت ترامپ برای «فشار حداکثری» علیه رژیم ایران است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل یکی از اولین رهبران دنیاست که به کنفرانس لهستان دعوت شده است.

واکنش ظریف به برگزاری کنفرانس ورشو 

محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی در واکنش به برگزاری کنفرانس لهستان در بهمن‌ماه ۹۷ که مصادف با چهلمین سالگرد وقوع انقلاب اسلامی در ایران است، در توییتی نوشت: «کسانی که در آخرین نمایش ضد ایرانی توسط آمریکا شرکت کرده بودند، یا مرده‎اند، یا بی‎آبرو شده‌اند. در حالی که ایران لهستانی‌ها را در جنگ جهانی دوم نجات داد، این کشور اکنون میزبان یک سیرک مذبوحانه ضد ایرانی می‎شود.» دولتمردان جمهوری اسلامی در حالی در یک سال اخیر مرتب به تاریخ معاصر ایران، از جمله پیمان دوستی ایران و آمریکا، رجوع و استناد می‌کنند که در تمام چهل سال گذشته مشغول انکار و تحریف و تخریب آن بوده‌اند. به نظر نمی‌رسد اگر در دوران جنگ جهانی دوم، به فرض محال، جمهوری اسلامی در قدرت می‌بود، با توجه به یهودستیزی این رژیم، لهستانی‌های فراری از برابر رژیم هیتلری، جان سالم به در می‌بردند!

همچنین بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز نسبت به سخنرانی تند و تیز مایک پمپئو در دانشگاه قاهره، که یک روز پیش از مصاحبه او با فاکس نیوز، انجام شد واکنش نشان داد و گفت، «آمریکا و به‌‌خصوص رژیم افراطی کنونی آن به خاطر خصومت دیرینه با ملت ایران و مخالفت با همه اقدامات دولت قبل از خود و در اثر سوء استفاده از سوی محافل بدنام و ناکام و فریب خوردن توسط جریان‌‌ها و لابی‌‌‌های خاص، راهی در پیش گرفته است که هیچ نفعی در این رفتار برای آمریکا متصور نیست.»

او می‎گوید، ترامپ پس از خروج از برجام نمی‌‌‌تواند جایگزینی برای آن پیدا کند و دچار نوعی یأس و عصبانیت مزمن شده است!

قاسمی سیاست‎های دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی را «خصومت و دشمنی با ملت ایران» خوانده و گفته او باید بفهمد ما در مقابل دشمنان ایران و ایرانی با تمام توان از منافع ملی و راهبردی خود دفاع خواهیم کرد.

این مقام وزارت خارجه همچنین تاکید کرده «رفتار آمریکا نشان می‌‌دهد که به دنبال تفرقه‌‌افکنی و ایجاد یک هرج و مرج جدید در منطقه است.»

در کنار مردم ایران ایستاده‎ایم

پمپئو در سخنرانی خود در دانشگاه قاهره گفته بود «ما برای رسیدن به آزادی در کنار مردم ایران ایستاده‎ایم» و همچنین تاکید کرده بود «در زمانی که مردم ایران در جریان جنبش سبز در تهران علیه آخوندها به پا خاستند، ما ساکت بودیم. آیت‎الله‎ها و سرسپردگان‌شان، مردم ایران را که خواهان آزادی بودند، به قتل رساندند، محبوس کردند و مرعوب کردند». او تاکید کرده آمریکا از این قضایا درس عبرت گرفته و پشتیبان مردم ایران خواهد ایستاد.

این اظهارت با واکنش روزنامه کیهان چاپ تهران روبرو شد و روز شنبه، ۲۲ دی‎ماه، در تیتری به سبک و سیاق رهبر جمهوری اسلامی با عنوان «شاهد از غیب رسید؛ احمق درجه یک در قاهره: آمریکا فرشته نجات منطقه است!» به پمپئو و دولت آمریکا تاخته است. این تیتر برگرفته از سخنرانی علی خامنه‎ای در دیدار با مردم قم، روز ۱۹ دی‎ماه، است.

خامنه‎ای در این سخنان گفت «برخی دولتمردان آمریکایی اینطور وانمود می‌کنند که دیوانه‌اند، البته بنده این را قبول ندارم اما آنها حقیقتاً «احمق‌های درجه یک» هستند.» او همچنین تاکید کرد، پس از انقلاب نیز آمریکایی‎ها با تحریم جمهوری اسلامی تصور می‌کردند کار نظام در کمتر از شش ماه تمام خواهد شد در حالی‌که انقلاب اکنون به چهل سالگی رسیده است.

فشار آمریکا بر جمهوری اسلامی در روزهای اخیر افزایش چشمگیری داشته است.

سناتور تام کاتن از اعضای با نفوذ سنای آمریکا نیز با انتشار توییتی نوشته «رژیم ایران باید مورد حسابرسی قرار بگیرد». او با اشاره به دستگیری یک شهروند آمریکایی در ایران گفته است «در انتظارم که با همکارم برای ارائه و تصویب قانون گروگان‌ها در ایران کار کنم تا برای دشمنان‎مان روشن کنیم که اگر شما یک شهروند آمریکایی را به گروگان بگیرید برایتان عواقب خواهد داشت.»

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز با اشاره به افزایش اقدامات اروپایی‎ها برای تحریم یکی از واحدهای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی توییت کرده «ما در تلاش‎های‌مان برای متوقف کردن تروریسم ایران متحد هستیم.»

برگزاری کنفرانس ورشو و همزمان افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی به رژیم ایران، تنش در جمهوری اسلامی را تشدید خواهد کرد که بی‌تردید در خاورمیانه نیز تأثیر خواهد داشت و شدت و گستره‎ی آن هنوز مشخص نیست؛ با این حال گروهی معتقدند تغییر آرایش نظامی اخیر آمریکا در منطقه، از جمله اعلام خروج تدریجی از سوریه و تحرکات آن در عراق و مذاکرات در افغانستان، بی‎ارتباط با سرنوشت ایران نیست.

کاربران توییتر هم به برگزاری کنفرانس ورشو واکنش نشان داده‌اند. کاربری با شناسه «نه بابا» می‎نویسد: «رژیمی که با کنفرانس گوادلوپ بیاید با کنفرانس لهستان می‌رود.» کاربرد دیگری با نام «شب نویس» نوشته «اگر تاحالا نسبت به عزم آمریکا برای انداختن رژیم شک داشتم این کنفرانس مقابله با ایران در لهستان شک من را برای عزم دولت ترامپ برای انداختن رژیم از بین برد.»

 


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

بی‌توجهی نهادهای دولتی به پیش‌بینی سیل در پژوهش‌های دانشگاهی

cafeliberal

داریوش رفیعی؛ «افسونگر بم» کتابی که پس از انتشار جمع‌آوری و خمیر شد

cafeliberal

مدال تکواندوى جهان براى دختر ١٧ ساله ایرانى

cafeliberal

پرزیدنت ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز: قصد جنگ با ایران را نداریم، ولی نمی گذاریم به جنگ افزار اتمی مجهز گردد»

cafeliberal

جهانی سازی، مهاجرت و انقلاب رنگین کمانی

cafeliberal

سه سازمان جمهوریخواه: مذاکره سم نیست، راه  جلوگیری از رویارویی های زیان‌بار است!

cafeliberal