29 C
Tehran
سه شنبه, ۱ مرداد , ۱۳۹۸
سیاست-جامعه

گروه های ترور فلسطینی در غزه، امروز (شنبه) به یک رشته حملات موشکی علیه اسرائیل دست زدند

حملات موشکی، ابتدا با راکت های کوتاه برد آغاز شد و ده ها فروند به سوی شهرک های پیرامونی غزه، در داخل خاک اسرائیل پرتاب گردید

گروه های ترور فلسطینی در غزه، امروز (شنبه) به یک رشته حملات موشکی علیه اسرائیل دست زدند و در طول کمتر از یک ساعت ده ها فروند راکت به سوی شهرها و مناطق مسکونی کشور پرتاب کردند که تا هنگام تنظیم این خبر، آسیب جانی به دنبال نداشته و زیان مالی آن نیز ناچیز بوده است.

حملات موشکی، ابتدا با راکت های کوتاه برد آغاز شد و ده ها فروند به سوی شهرک های پیرامونی غزه، در داخل خاک اسرائیل پرتاب گردید. ولی برد راکت ها به تدریج افزایش یافت و شماری از آن ها به سوی شهرهای مرکزی اسرائیل شلیک گردید و حتی به فاصله سی کیلومتری از تل آویو رسید.

در شهرهای پیرامونی غزه مانند اشکلون و اشدود و همچنین شهرهای دیگری چون سدروت و بئرشبع به اهالی دستور داده شد به پناهگاه ها بروند. در همه شهرداری ها، مسولان رسیدگی به بحران تشکیل جلسه دادند تا برای مقابله با اوضاع به تدابیر لازم دست بزنند.

علیرغم این حملات موشکی کم سابقه، هنوز معلوم نیست که آیا اوضاع وخیم تر خواهد گردید و یا در ساعات آینده رو به آرامش خواهد گذاشت. اسرائیل بعید می داند که گروه های ترور در غزه خواهان یک رویارویی نظامی گسترده با اسرائیل باشند. به موازات آن، اسرائیل نیز خواهان برقراری آرامش است و نمی خواهد وضعی پیش آید که منجر به یک درگیری نظامی شدید گردد.

روز گذشته (آدینه) به دنبال اغتشاشات گسترده گروه های ترور فلسطینی در خط مرزی غزه با اسرائیل، به دستور مقامات امنیتی، شماری از جاده هایی که در فاصله کمی از خط مرزی قرار دارد، بسته شد. زیرا بیم آن میرود که تک تیراندازان از داخل غزه به سوی شهروندان اسرائیلی هنگام عبور از این جاده ها تیراندازی کنند.

همچنین یکی از پلاژهای زیبا در ساحل دریای مدیترانه، که در فاصله کمی از غزه قرار دارد، بسته شد تا خرابکاران در غزه نتوانند به سوی شناگران تیراندازی کنند.

این تصمیم به دنبال اغتشاشات گسترده ای بود که روز گذشته روی داد که در جریان آن دو سرباز دختر و پسر به طور سطحی زخمی شدند و به بیمارستان انتقال یافتند. حماس اعلام کرد که در جریان از آشوب، چهار تن از تظاهرکنندگان کشته شدند و ده ها تن دیگر زخمی گردیدند. حماس تائید کرد که دو تن از کشته شدگان، به شاخه نظامی آن سازمان، موسوم به “یگان های غزالدین قسام” تعلق داشته اند.

سرباز جوان اسرائیلی از ناحیه پا و به طور متوسط زخمی شده است. ولی جراحات دختر سرباز سبک تر است. منابع اطلاعاتی اسرائیل احتمال می دهند که هدف از این تک تیراندازی، سوءقصد به یک افسر ارشد ارتش اسرائیل بوده که برای نظارت بر اوضاع، در فاصله کمی از مرز حضور داشت.

اکنون بیش از یک سال است که گروه های ترور به آشوب های هفتگی در خط مرزی ادامه می دهند و می کوشند با پاره کردن جدار سیمی، وارد خاک اسرائیل شوند و به تعرض دست بزنند.

گروه تروریستی جهاد اسلامی آزادی فلسطین که از حکومت ایران دستور می گیرد، دوباره اسرائیل را به انتقام جویی تهدید کرد. این گروه پیشتر گفته بود که هرگز از اغتشاش و تعرض به اسرائیل دست برنخواهد داشت و حاضر به برقراری آرامش در خط مرزی نیست.

اغتشاشات هفتگی زیر نام “راهپیمایی بازگشت” برگزار می شود که مقصود از آن، ورود به خاک اسرائیل و تصرف این سرزمین است.حماس و جهاد اسلامی ادعا می کنند که سرزمین اسرائیل خاک اسلامی است و اسرائیل باید نابود شود.

این اغتشاشات در حالی صورت می گیرد که وضع معیشتی در غزه بسیار دشوار است و سازمان های ترور به جای آن که به تامین رفاه مردم بپردازند، همه امکانات مالی را در راه مبارزه با اسرائیل هزینه می کنند.

در جریان تظاهرات روز گذشته، و زخمی شدن دو سرباز اسرائیلی، نیروی هوایی مواضع نظامی متعلق به سازمان های ترور در داخل غزه را هدف قرار داد. جهاد اسلامی طبق معمول زبان به تهدید گشود و هشدار داد که از اسرائیل به شدت انتقام خواهد گرفت.

جهاد اسلامی، در بیانیه ای که انتشار داد ادعا کرد که اسرائیل به تعهدات خود برای اعطای تسهیلات بیشتر به اهالی غزه عمل نکرده است. این گروه اعلام داشت که به خود حق می دهد از ملت فلسطین به خاطر آن چه که “جنایات صهیونیستی” نامید دفاع کند.

سازمان های ترور خواهان برچیده شدن محاصره دریایی و زمینی غزه از جانب اسرائیل هستند. ولی اسرائیل می گوید که اگر چنین شود، حکومت ایران نوار غزه را به پایگاه جدید ترور و تعرض علیه اسرائیل مبدل خواهد ساخت. دولت مصر نیز گذرگاه مرزی الرفح بین غزه و شبه جزیره سینا را زیر کنترل دقیق دارد که مبادا عناصر تروریستی به غزه رفت و آمد کنند.

مصر می کوشد گروه های ترور فلسطینی را متقاعد سازد که از شدت بخشیدن به خشونت علیه اسرائیل دست بردارند. ولی این تلاش نتیجه لازم را نداده است. دولت مصر از اسرائیل قول گرفته بود که تسهیلاتی برای فلسطینیان در غزه به وجود آورد. ولی این آمادگی اسرائیل نیز بی نتیجه ماند و اغتشاشات روز گذشته (آدینه) نسبتا گسترده بود.

نوشته گروه های ترور فلسطینی در غزه، امروز (شنبه) به یک رشته حملات موشکی علیه اسرائیل دست زدند اولین بار در رادیو پیام اسرائیل. پدیدار شد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

جمهوری اسلامی برای «هلال شیعی» بزرگراه می‌سازد؛ هزاران کشته و زخمی در جاده‌های ایران

cafeliberal

وزیر اطلاعات ایران: اگر رهبر اجازه دهد با آمریکا مذاکره می‌کنیم

cafeliberal

چرا لیبرال ها را دوست نداریم؟

cafeliberal

حمایت نیروی انتظامی «با تمام قدرت» از «آمران به معروف و ناهیان از منکر»‍! انداختن آتش‌به‌اختیارها به جان مردم!

cafeliberal

چرا بعد از سیلاب، شهرها به گل نشستند؟

cafeliberal

پیروزی والیبالیست‎های ایران در برابر کانادا؛ حضور زنان در سالن، شادی مردم در خیابان‏‎های اورمیه

cafeliberal