گزارشی از شکنجه و قتل دو برادر کولبر توسط نیروهای سپاه در مناطق مرزی پیرانشهر

در مهرماه سال‌ جاری دو برادر کولبر به نام‌های عبدالرحمان مرادی و صادق مرادی توسط نیروهای سپاه در مناطق مرزی پیرانشهر به قتل رسیدند.

پیش از این کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام با انتشار این خیر اعلام کرده بود که شامگاه یکشنبه ۲۱ مهرماه ۹۸، در پی تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران در مناطق مرزی شهرستان پیرانشهر واقع در آذربایجان غربی دو برادر کولبر جان خود را از دست دادند.
در همین رابطه شبکه حقوق بشر کردستان با انتشار گزارشی به جزئیات این جنایت نیروهای سپاه پاسداران پرداخته است.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، این دو برادر ساعت ۳ بامداد روز ۲۲ مهرماه در حالی که هیچ باری حمل نمی‌کردند و به عنوان پیشروی یک کاروان کولبری در حرکت بودند در منطقه «کوتران» قندیل، هدف تیراندازی مستقیم نیروهای سپاه پاسداران ایران قرار گرفتند.

براثر این تیراندازی عبدالرحمان مرادی با اصابت شش گلوله درجا جان خود را از دست داد. صادق مرادی نیز که در پی تیراندازی زخمی شده بود، توسط نیروهای سپاه بازداشت و زیر شکنجه کشته شد.

چند تن از ساکنان این منطقه که جنازه‌های این دو برادر را در حین اعزام به پزشکی قانونی دیده‌اند، با تایید این خبر گفتند: «آثار شکنجه‌هایی مانند ضربات پوتین و سرنیزه بر بدن بی‌جان صادق مشهود بود. نیروهای سپاه، صادق را در حالی‌که بر اثر اصابت گلوله از ناحیه پا و کتف زخمی شده بود با طناب بسته و بر زمین کشیده بودند. وی نهایتاً بر اثر شکنجه‌های فراوان کشته شده بود. نیروهای سپاه نیز جنازه‌اش را در منطقه‌ای کوهستانی رها کرده و سپس به پادگان خود در منطقه کوتران قندیل بازگشته بودند».

عبدالرحمان مرادی، متولد ۱۳۶۸ و متاهل و دارای یک فرزند دختر دو ساله و صادق مرادی، متولد ۱۳۷۱، متاهل و دارای یک فرزند دختر چهار ساله و همسرش نیز باردار است.

خانواده‌ مرادی از نیروهای سپاه پاسداران در این پادگان شکایت کرده‌اند. این در حالی است که شکایت خانواده‌های کولبران قربانی از نیروهای نظامی مسئول در کشته شدن فرزندان‌شان معمولاً با بی‌توجهی دادسرای نظامی مواجه می‌شود.

شایان ذکر است که برادر دیگر این خانواده به نام محمد مرادی از اردیبهشت‌ماه سال گذشته با «اتهامات سیاسی» در بازداشت به‌سر می‌برد.

شبکه حقوق بشر کردستان پیش از این طی گزارشی اعلام کرده بود که در مردادماه سال جاری نیروهای مرزبانی مستقر در «کرکوش» خوی پس از اینکه گروهی از کولبران را هدف تیراندازی قرار داده بودند، جنازه یک کولبر کشته‌شده به نام «رضا ابراهیمی» را چندین کیلومتر بر زمین کشیده و در منطقه‌ای خلوت رها کرده بودند.

خانواد‌ه‌ی این کولبر نیز از «غلامرضا حیدری»، فردی که بر اساس شهادت ساکنان روستای کرکوش عامل اصلی کشته‌شدن رضا ابراهیمی بود شکایت کرده بودند، اما او کماکان در پست خود در پاسگاه این روستا باقی مانده و به کار خود ادامه می‌دهد.

بنا به تحقیقات شبکه حقوق بشر کردستان، یکی از دلایل اصلی تداوم کشتار کاسبکارن و کولبران در مناطق مرزی، عدم پیگرد قضایی نیروهای نظامی است.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

حجاریان: مردم سال آینده از حکومت قطع امید می‌کنند

Jahan

افزایش شمار اعدام شدگان زندان رجایی شهر کرج در سحرگاه روز چهارشنبه

cafeliberal

در کودتای نافرجام اتیوپی عده‌ای کشته شدند

cafeliberal

تافلر و فلسفه ی تربیت بازسازی گرایی عبدالله افراسیابی |

cafeliberal

تابوهای رایج نزد آلمانی‌ها کدامند؟

cafeliberal

 نفت من کجاست؟ فساد در صنعت نفت و گاز ایران (بخش شش)

cafeliberal
ajax-loader