گزارش اختصاصی از وضعیت اسفبار زندان رجایی شهر کرج

گزارشی که ملاحظه می‌کنید توسط افرادی که به کلیه بندها و سالنهای زندان زندان رجایی شهر کرج رفت و آمد دارند، برای کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام ارسال گردیده است.

مدتی است که پارازیت زیاد است و همه زندانیان بشدت سردرد و سرگیجه گرفته اند بطوری که به همه حالت تهوع دست میدهد. چشمها همه قرمز و سوزش دارد در چشم انداز پیش رو، همه زندانیان براثر این پارازیت مستمر، به سرطان مبتلا خواهند شد.
مسئولین زندان آنچنان بی رحم هستند که برای حالت تهوع و سردرد و حتی سرماخوردگی و سوزش چشم و….زندانی را به بهداری نمی‌برند.

تصویری کلی از زندان زندان رجایی شهر کرج :
زندان گوهردشت ۱۰ اندرزگاه (بند) دارد. هر اندرزگاه شامل سه سالن است و در هر سالن بین ۷۰تا ۱۰۰ نفر محبوس هستند.
برای زندانیان اهل سنت در دو سال اخیر به غیر از سالن ۲۱ دو سالن دیگر هم اضافه شده است و درحال حاضر ۳ سالن دارد.
اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۶که ۱۹ زندانی اهل سنت در آن محبوس هستند.
زندانیان قدیمی اهل سنت در سالن ۲۱زندانی‌اند. سالن ۲۱به سالن عقیدتی سیاسی اهل سنت معروف است. در سالن ۲۱ تعداد ۳۴زندانی اهل سنت نگهداری می شوند.
محل دیگری که زندانیان اهل سنت در آن هستند اندرز گاه ۴ سالن ۱۱است.
زندانیان سیاسی از جمله آرش صادقی و پیام شکیبا و مجید اسدی و … در اندرزگاه ۴ سالن۱۰ هستند. یعنی در سالن ۱۰و ۱۱و ۲۱ و ۳۶ زندانیان سیاسی هستند و زندانیان جرایم خشن در سایر اندرزگاهها و سالنها محبوس هستند.
رئیس اندرزگاه ۱۰فردی به نام «گرامی» و معاون وی نیز فردی به نام «زلال» می باشد.

اسامی زندانیان سیاسی سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰به شرح زیر می باشد.
۱- احمد محمدی اهل استان بوشهر
۲- ناصر دهقان اهل استان بوشهر
۳- یوسف دهقان اهل بوشهر
۴- حسن رشیدی اهل بوشهر
۵- عبدالله سلیمی بوشهر
۶- اسمائیل هرمی اهل بوشهر
۷- عبدالعزیر رام اهل بوشهر
۸- صادق رام اهل بوشهر
۹- نورالدین ثبات اهل بوشهر
۱۰- محمد کشاورز اهل بوشهر
۱۱- عبدالودود صدیقی از کشور افغانستان
۱۲- ذبیح الله حسینی از کشور افغانستان
۱۳- عبدالجبار نورزهی از کشور افغانستان
۱۴- عبدالظاهر نورزهی از کشور افغانستان
۱۵- احمد جمال از کشور عراق (داعشی)
۱۶- عبدالله وریا از کشور عراق (داعشی)
۱۷- میلاد لطفی از پاوه کردستان ۱۵ سال حبس
۱۸- نورعزیز دارابی از کرمانشاه محکوم به اعدام
۱۹- عبدالله صابی اهل بندرعباس
۲۰- مسلم شهمیری اهل زاهدان(بلوچ)
۲۱- احمد فتحی (داعشی) از کشور تونس محکوم به اعدام است.

به غیر از اعدامی‌ها سایر زندانیان این سالن بین ۵ تا ۱۰ سال حکم دارند.
این ۲۱نفر زندانیان عقیدتی و سیاسی اهل سنت در سالن ۳۶ اندرزگاه ۱۰هستند که ۳ زندانی داعشی هم در بین آنها هست. زندانیان اهل سنت را با داعشی ها در سالن ۳۶ یکجا نگهداری می‌کنند و داعشی ها زندانیان اهل سنت مورد آزار و اذیت قرار می دهند.

زندانیان سالن ۳۶ پس از اینکه اواخر مرداد ماه ۹۸ توسط گارد زندان مورد یورش قرار گرفته و وسایلشان به غارت برده شد، از روز ۵ شهریور ماه دست به اعتصاب زدند. این زندانیان در اعتراض به کمبود جا و همچنین فحاشی و توهین چند تن از عوامل زندان و پاسدار بندها به نوامیس زندانیان، دست به اعتصاب غذا زدند.
روز ۱۲ شهریور ماه سال جاری، زندانیان اعتصابی که پاسخی برای خواسته‌هایشان دریافت نکرده بودند، اقدام به بستن دوربین های داخل زندان کردند. در همان روز گارد ویژه به زندانیان سالن ۳۶ حمله کرد و همه زندانیان را مورد ضرب و شتم قرار داد و سپس آنها را با باتوم و شوکر از تونل وحشت گارد، عبور دادند.

در این حمله وحشیانه، ‌دست یکی از زندانیان و پای یکی دیگر از زندانیان شکست. حدود ۱۳ نفر را به انفرادی بردند و حدود بیست نفر از زندانیان را پس از تراشیدن موی سر و ریشهایشان به سالن ۳۶برگرداندند.
در روز درگیری، گارد زندان تمام وسایل رفاهی زندانیان از جمله ظروف و قابلمه و یخچال و تلویزیون و وسایل بهداشتی و شعله گاز را از آنها به غارت برد و به مدت ۲۵ روز هواخوری را برای آنها ممنوع کرد و مدت ۱۰ روز هم آنها را از تماس تلفنی با خانواده‌هایشان محروم کرد.

این حمله خشونت آمیز گارد زندان زیرنظر وزارت اطلاعات صورت گرفت. شخصی به نام «محرمی» که کارشناس و رابط زندانیان سیاسی با اطلاعات میباشد مسئول سرکوب زندانیان بود.

حمله گارد زندان رجایی شهربه زندانیان اهل سنت در شروع دوران ریاست جدید زندان ، عزیزی صورت گرفت و به دستور مستقیم این شخص تمام امکانات رفاهی اولیه زندانیان سالن ۳۶ از آنها گرفته شد و این زندانیان هم چنان بدون امکانات بسر می برند.

زندان رجایی شهر کرج
اسامی عوامل زندان که در ضرب و شتم زندانیان سالن ۳۶ به همراه گارد مشارکت داشتند به قرار زیر است:
۱- محمد گودرز(ربیس اندرزگاه ۷)
۲- گرامی(رئیس اندرزگاه ۱۰)
۳- زلال(معاون رئیس اندرزگاه ۷)
۴- چاردوری( رئیس اندرزگاه ۲
۵- حسن قبادی(معاون بهداشتی رئیس زندان).
۶- ولی محمدی(مدیر داخله و معاون رئیس زندان)
۷- باقری(مسئول تربیت بدنی گارد ویژه زندان)
۸- درزی(رئیس بازرسی زندان)
۹- محمدی(رئیس حفاظت اطلاعات زندان رجایی شهر)
۱۰- میرسادات موسوی( معاون رئیس حفاظت اطلاعات زندان)
۱۱- مهدیفر( رئیس اندرزگاه ۱۱) (اندرزگاه ۱۱ همان انفرادی میباشد)
مهدیفر خشن ترین شخص در بین مسئولین زندان است که زندانیانی که به انفرادی انتقال پیدا می‌کنند. وی آنها را تا حد مرگ میزند.

۱۲- زنگنه(رئیس و مسئول سالن ملاقات میباشد) شخصی بسیار عقده ای است که زندانیان سیاسی را در روز ملاقات مورد اذیت روحی و روانی قرار می دهد. زندان رجایی شهر کرج

وضعیت درمان:

زندانیان سیاسی زندان گوهردشت را به سختی به بهداری می برند و حتی موقع اعزام فوق العاده سخت گیری می کنند که بطور نمونه میتوان از زندانیان سیاسی آرش صادقی و مجید اسدی نام برد. هنگامی هم که زندانیان سیاسی را به بیمارستان خارج از زندان اعزام می‌کنند در صورتی که زندانی شب بستری شود، او را با دو دستبند و پابند به تخت می‌بندند.
خرید اکثر داروها بر عهده زندانیان است و به علت هزینه های بالا خیلی از زندانیان از خرید دارو منصرف میشوند.

وضعیت سرویس و حمام:

وضعیت هر اندرگاه فرق می کند ولی عموما هر سالن ۵ حمام و ۵ سرویس بهداشتی دارد که طبق معمول ۲ حمام و ۲ سرویس بهداشتی در هر سالن خراب است.
فقط اندرزگاه ۱۰ سالن ۳۱ که مشهور به سالن فرهنگی هست ۱۰ دستشویی و ۸ حمام سالم و تمیز دارد.

حمام و سرویس بهداشتی سالنها، وضعیت کاشیها و سیمانکاری در همه سالنها خراب است و تعمیر هم نمی‌کنند و به زندانیان میگویند باید با پول خودتان تعمیر کنید.

وضعیت آبگرم د رهر سالن فرق می کند. عموما سالنها آب گرم دارند. در صورت خرابی آبگرمکن، به آن رسیدگی نمی کنند و زندانیان مجبور هستند با هزینه خودشان الزامات تعمیر را فراهم کنند.

وضعیت بهداشت عمومی:

وضعیت بهداشت عمومی در زندان صفر است. مواد شوینده بهداشتی مثل مایع ظرف شویی و دستشویی و سفید کننده کم است اگر جیره ماهانه کم بیاید زندانیان باید خودشان از فروشگاه بخرند.
زندانیان با مشکل کمبود کیسه زباله مواجه هستند و به همین دلیل دست به اعتراض زدند. هر سالن بین ۷۰ تا ۱۰۰ نفر جمعیت دارد و برای این جمعیت فقط دو کیسه زباله به آنها داده می شود.

وضعیت غذا:

وضعیت غذایی که زندان می دهد، قابل خوردن نیست و میزان آن خیلی کم است و بهمین دلیل زندانیان عموما گرسنه هستند. غذا نیم پز است و زندانی باید آن را دوباره پخته و چاشنی بزند تا قابل خوردن شود. گهگاه آثاری از گوشت مرغ در غذا دیده می شود. گوشت قرمز اصلا در برنامه غذایی زندانیان نیست.

وضعیت فروشگاه:

وضعیت سرویس دهی فروشگاه در زندان رجایی شهر کرج بسیار پایین است. بسیاری از مواد اولیه خوراکی در فروشگاه پیدا نمیشود قیمتها هم به صورت سرسام آوری در حال افزایش است. تره بار را فله ای و بی کیفیت از پایانه بار میخرند و با قیمت ۵۰۰ تومان گرانتر از بازار و گرانتر از تره بار درجه یک، به زندانی میفروشند. اجناس درجه سه می آورند وگرانتر از اجناس درجه یک میفروشند.

وضعیت گرمایش:

هر اتاق یک شوفاژ دارد ولی مطلقا اتاق ها گرم نمیشود. خریدن وسایل گرمایشی ممنوع هست و زندانیان در زمستان با مشکل جدی سرما روبرو هستند. علیرغم سرمای هوا در این منطقه، شوفاژ داخل زندان را از آذر ماه روشن می کنند.
به خانواده ها اجازه نمی دهند که برای عزیزانشان پتو بیاورند و فروشگاه هم پتو برای فروش نمی آورد. زندان فقط پتوی دولتی(نظامی قهوه ای رنگ) به زندانی میدهد که در مقابل سرما مقاوم نیست.

وضعیت هواخوری:

هر اندرزگاه سه سالن دارد و هر سالن روزی سه ساعت هواخوری دارد.
یک سالن از ساعت ۸تا ۱۱،سالن بعدی ساعت ۱۱ تا ۲ بعدازظهر و سالن سوم از ساعت ۱۳ تا ۱۷ به هوا خوری می روند. این سیکل هر روز تغییر می کند که زندانیان در همه زمانبندی ها بصورت چرخشی برای هواخوری بروند. البته وضعیت در اندرزگاه ۱۰ فرق می‌کند. اندرزگاه ۱۰ حدودا ۵ سالن دارد که به غیر از سالن ۳۶ که زندانیان اهل سنت در آن هستند، زندانیان سایر سالنها از صبح تا شب به هواخوری می روند و جدا نیستند.

زندانیان سالن ۳۶ فقط روزی یک ساعت از ساعت ۳ تا ۴ عصر هواخوری دارند.

وضعیت ورزش:

به غیر از سالن‌های ۱۰و ۱۱و ۲۱و ۳۶که زندانیان سیاسی در آنها محبوس هستند، سایر سالنها حق ورزش در سالن ورزشی دارند. به زندانیان سیاسی ها اجازه ورزش نمیدهند. زندانیان سیاسی در زمان هواخوری خودشان با امکانات ورزشی که با هزینه خودشان تهیه کرده‌اند یا والیبال و یا فوتبال بازی می‌کنند. اجازه خرید وسایل بدنسازی را به زندانیان سیاسی نمی‌دهند.

وضعیت روزنامه و کتاب:

هر کس روزنامه بخواهد باید از فروشگاه خریداری کند. به این صورت که باید هزینه یکماه روزنامه را بدهد تا برایش تهیه کنند. البته عوامل زندان هر روزنامه‌ای را که خودشان بخواهند برای زندانی می خرند. بسیاری از روزنامه‌‌ها را به زندان نمی‌آورند.
زندانیان سیاسی اجازه رفتن به کتابخانه زندان را ندارند. یک نفر نماینده ماهی یکبارمی تواند به کتابخانه رفته و برای سایر زندانیان کتاب بگیرد و خودش هم سر ماه برگرداند. اجازه آوردن کتاب از بیرون را هم به زندانیان سیاسی نمی دهند.

وضعیت سلول های انفرادی:

سلول‌های انفرادی بسیار کثیف و غیر بهداشتی هستند. تابستانها بسیار گرم و زمستانها هم بسیار سرد هستند و وسایل سرمایشی و گرمایشی ندارند. انفرادی تهویه هوا هم ندارد.در انفرادی حتی در دستشویی هم دوربین کار گذاشته شده است.

وقتی زندانی را به انفرادی منتقل می‌کنند به او هم دست بند و هم پابند می‌زنند و حتی هنگام خوردن غذا و برای دستشویی و نماز،‌دستبند و پابند را باز نمی‌کنند.

رئیس سلول‌های انفرادی شخصی به نام «مهدی فر» است که فرد منفوری است. وی هر زندانی را که به انفرادی میبرند در بدو ورود او را بشدت مورد ضرب و شتم قرار می دهد.

به کانال نه به زندان نه به اعدام در تلگرام بپیوندید
https://t.me/NoToPrisonNoToExecution

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تظاهرات کارگران کارخانه آذرآب اراک و عقب نشینی عوامل حکومتی در برابر اعتراضات کارگران هپکو اراک +فیلم

cafeliberal

ناآرامی‌های عراق همچنان قربانی می‌گیرد

cafeliberal

رسوایی کمبریج آنالیتیکا: فیسبوک پرداخت جریمه پنج میلیارد دلاری را پذیرفت

cafeliberal

زندانی سیاسی محمد حبیبی کیست؟

cafeliberal

تجلیل از قیام افسران ضد هیتلر در وزارت دفاع آلمان

cafeliberal

عضو شورای نگهبان برخی نمایندگان را به رشوه‌خواری متهم کرد

cafeliberal
ajax-loader