گزارش “رادیو پیام اسرائیل”: بسیاری از ایرانیان در داخل کشور از سخنان ترامپ ناخرسند هستند و حتی ابراز ناامیدی می کنند

تحلیلگران برون مرزی بر این گمان هستند که پرزیدنت ترامپ با شیوه تاجر مآبانه خود، با این سخنان کوشید به سران رژیم ایران آرامش خاطر بدهد که آمدن به سر میز مذاکره با ایالات متحده، منجر به برافتادن حکومت آنان نخواهد شد.

منابع خبری رادیو پیام اسرائیل گزارش می دهند که در روزهای اخیر شمار چشم گیری از ایرانیانی که مساله بحران با ایالات متحده را دنبال می کنند، از اظهارات اخیر پرزیدنت ترامپ و همچنین سخنان پریروز مایک پمپئو ناخرسند هستند و ابراز نگرانی می کنند که ممکن است دولت آمریکا برای رسیدن به هدف های منطقه ای و جهانی خود، منافع ملی مردم ایران را قربانی کند و آنان را در پیکار برای رسیدن به آزادی و رهایی یافتن از مذلت کنونی تنها گذارد.

این ابراز ناخرسندی، که در برخی موارد حتی به مرحله ناامیدی رسیده، در سخنان شمار زیادی از ایرانیانی که اوضاع منطقه ای و جهانی را از نزدیک دنبال می کنند بازتاب یافته است.

ناخرسندی از هنگامی آغاز شد که پرزیدنت ترامپ حدود دو هفته پیش در کاخ سفید گفته بود که او قصد تغییر رژیم ایران را ندارد، بلکه تنها هدفش، تغییر رفتار حکومت ایران در صحنه منطقه ای و جهانی می باشد. منظور پرزیدنت ترامپ آن بود که رژیم ایران از برنامه های موشکی و اتمی دست بردارد و دخالت جنگی در کشورهای همسایه را متوقف سازد و کمک های پولی و تسلیحاتی به سازمان های ترور را قطع کند.

این بخش از سخنان را پرزیدنت ترامپ در طول دو سال اخیر بارها به زبان آورده است. ولی آن چه که در آخرین نطق او تازگی داشت، این سخن بود که ایران دارای توانایی های بسیار زیاد است و اگر رژیم ایران از رفتارهای خود دست بردارد، ایالات متحده حتی حاضر است این رژیم را تقویت کند و به آن امکان شکوفایی دهد.

تحلیلگران برون مرزی بر این گمان هستند که پرزیدنت ترامپ با شیوه تاجر مآبانه خود، با این سخنان کوشید به سران رژیم ایران آرامش خاطر بدهد که آمدن به سر میز مذاکره با ایالات متحده، منجر به برافتادن حکومت آنان نخواهد شد.

ولی به گفته منابع خبری رادیو پیام اسرائیل در داخل ایران، این بخش از سخنان پرزیدنت ترامپ، به هر هدف و مقصودی گفته شده باشد، و هر اندازه صداقت یا فریب در آن نهفته باشد، موجب نگرانی و حتی ابراز یاس گروه هایی از مردم شده است.

آن چه بر شدت این نومیدی می افزاید، این واقعیت است که پرزیدنت ترامپ در سخنان خود کوچکترین حمایتی از مردم ایران و علیه سرکوبگری های رژیم به زبان نیاورد. آنها گفتند که پرزیدنت باراک اوباما، در تابستان ۸۸ مردم ایران را در خیزش بزرگ آنان تنها گذاشت و اکنون هیچ اطمینانی وجود ندارد که اگر مردم ایران به پا خیزند، پرزیدنت ترامپ برخورد متفاوتی داشته باشد.

به گفته این منابع خبری، آن چه بر شدت یاس و نومیدی می افزاید سخنان دو روز پیش وزیر خارجه آمریکا مایک پمپئو می باشد که اعلام داشت دولت واشنگتن آماده است بدون هیچ پیش شرطی، گفتگوها با حکومت ایران را آغاز کند.

ظاهرا، این نمی تواند به تغییر سیاست دولت آمریکا تعبیر شود. زیرا بسیار بدیهی است که حکومت ایران، تا روزی که بتواند، حاضر نخواهد شد با دولتی به مذاکره بنشیند که در شرط های دوازده گانه خود، قصد دارد حکومت ایران را خوار و ضعیف سازد و آن را از همه امتیازات و امکاناتی که هم اکنون در اختیار دارد، بی بهره سازد.

ولی سخنان پمپئو در افکار عمومی برخی از ایرانیان به عنوان عقب نشینی از مواضع پیشین ایالات متحده و تلاش برای سازش با حکومت کنونی کشورشان تلقی شده است.

آن چه ممکن است بر شدت ناخرسندی و حتی نومیدی گروه هایی از مردم ایران بیافزاید، عدم ورود ناو هواپیمابر لینکلن به آب های خلیج فارس، پس از تهدیدهایی است که در روزهای گذشته از زبان برخی فرماندهان سپاه پاسداران شنیده شده است.

برخی تحلیلگران برون مرزی می گویند که این انتظار از جانب مردم ایران که ایالات متحده به طور مستقیم برای برانداختن رژیم ایران اقدام کند و آزادی ایرانیان را روی سینی طلا به آنان تقدیم کند، انتظاری غیر واقعی است. آن ها می گویند روزی که ملت ایران خود به صحنه بیاید و فعالانه برای برانداختن رژیم سینه سپر کند، بی تردید از پشتیبانی قاطع دولت ایالات متحده، و احتمالا بسیاری از کشورهای اروپایی نیز برخوردار خواهد شد.

نوشته گزارش “رادیو پیام اسرائیل”: بسیاری از ایرانیان در داخل کشور از سخنان ترامپ ناخرسند هستند و حتی ابراز ناامیدی می کنند اولین بار در رادیو پیام اسرائیل. پدیدار شد.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

تهدید نزار زاکا توسط دادستان کل کشور: مدارکمان را رو می‌کنیم!

cafeliberal

توافق اتحادیه اروپا بر سر معرفی کاندید ریاست صندوق جهانی پول

cafeliberal

خوان گوایدو خواستار برگزاری بزرگترین تظاهرات تاریخ ونزوئلا شد

cafeliberal

تاکید وزیر خارجه آلمان بر ادامه حمایت از دولت عراق

cafeliberal

"آمریکا در پی تحریم نهاد مالی متناظر با اینستکس است"

cafeliberal

دولت لیبی می‌خواهد اردوگاه‌های پناهجویان در این کشور را ببندد

cafeliberal