3.4 C
تهران
جمعه, ۲۷ دی , ۱۳۹۸

گزارش شکنجه و قتل فجیع دو برادر کولبر توسط نیروهای سپاه پاسداران

روز دوشنبه ۲۲ مهرماه ۹۸،  بخش فارسی ایران بریفینگ خبری مبنی بر قتل دو برادر کولبر به نام‌های عبدالرحمن و صادق مرادی توسط نیروهای سپاه پاسداران در محلی به نام کوتران قندیل در مرز پیرانشهر منتشر کرد.

اکنون گزارش تکمیلی از شکنجه و قتل این دو برادر ساکن روستای قبر و  زخمی شدن ۳ تن دیگر از کولبران در مرز پیرانشهر و پاوه توسط شلیک پاسداران پس از گذشت ۲۰ روز، منتشر می شود که حاکی از برخورد سیستماتیک نیروهای امنیتی با کولبران است.

«این دو برادر ساعت ۳ بامداد روز ۲۲ مهرماه در حالی که هیچ باری حمل نمی‌کردند و به عنوان پیشروی یک کاروان کولبری در حرکت بودند در منطقه «کوتران» قندیل هدف تیراندازی مستقیم نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفته‌اند.

عبدالرحمان مرادی با اصابت شش گلوله درجا جان خود را از دست داده است. صادق مرادی نیز که در پی تیراندازی زخمی شده، توسط این نیروها بازداشت و زیر شکنجه کشته شده است.

چند تن از ساکنان این منطقه که جنازه‌های این دو برادر را در حین اعزام به پزشکی قانونی دیده‌اند، با تایید این خبر به گزارشگر شبکه گفتند: «آثار شکنجه‌هایی مانند ضربات پوتین و سرنیزه بر بدن بی‌جان صادق مشهود بود. نیروهای سپاه، صادق را در حالی‌که بر اثر اصابت گلوله از ناحیه‌ی پا و کتف زخمی شده بود با طناب بسته و بر زمین کشیده بودند. وی نهایتاً بر اثر شکنجه‌های فراوان کشته شده بود. نیروهای سپاه نیز جنازه‌اش را در منطقه‌ای کوهستانی رها کرده و سپس به پادگان خود در منطقه کوتران قندیل بازگشته بودند.»

عبدالرحمان مرادی، متولد ۱۳۶۸ و متاهل و دارای یک فرزند دختر دو ساله و صادق مرادی، متولد ۱۳۷۱، متاهل و دارای یک فرزند دختر چهار ساله و همسرش نیز باردار است.

گفتنی‌ست که خانواده‌ی مرادی از نیروهای سپاه پاسداران در این پادگان شکایت کرده‌اند. این در حالی است که شکایت خانواده‌های کولبران قربانی از نیروهای نظامی مسئول در کشته شدن فرزندان‌شان معمولاً با بی‌توجهی دادسرای نظامی مواجه می‌شود. دادگاه‌های مربوطه تنها در موارد انگشت‌شماری رای به پرداخت دیه از صندوق دولت در حق خانواده قربانیان داده است و بیشتر موارد نیز بلاتکلیف مانده‌اند.

همچنین گفته می‌شود یک برادر دیگر این خانواده به نام «محمد مرادی» از اردیبهشت‌ماه سال گذشته به دلیل آنچه توسط نیروهای امنیتی «اتهامات سیاسی» عنوان شده است در بازداشت به‌سر می‌برد.

این اولین بار نیست که نیروهای نظامی در مناطق مرزی پس از تیراندازی به سمت کولبران و کاسبکاران، افراد مجروح را تحت شکنجه قرار می‌دهند.

شبکه حقوق بشر کردستان نیز پیشتر طی گزارشی اعلام کرده بود که در مردادماه سال جاری نیروهای مرزبانی مستقر در «کرکوش» خوی پس از اینکه گروهی از کولبران را هدف تیراندازی قرار داده بودند، جنازه یک کولبر کشته‌شده به نام «رضا ابراهیمی» را چندین کیلومتر بر زمین کشیده و در منطقه‌ای خلوت رها کرده بودند.

خانواد‌ه‌ی این کولبر نیز از «غلامرضا حیدری»، فردی که بر اساس شهادت ساکنان روستای کرکوش عامل اصلی کشته‌شدن رضا ابراهیمی بود شکایت کرده بودند؛ اما او کماکان در پست خود در پاسگاه این روستا باقی مانده و به کار خود ادامه می‌دهد.

بنا به تحقیقات شبکه حقوق بشر کردستان، یکی از دلایل اصلی تداوم کشتار کاسبکارن و کولبران در مناطق مرزی، عدم پیگرد قضایی نیروهای نظامی است.»

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

عفو بین‌الملل: دفاع پورمحمدی از کشتار ۶۷ نشانگر مصونیت اوست

cafeliberal

جواد ظریف دلیل استعفای خود را اعلام کرد:بعد از عکس های ملاقات‌های امروز دیگر جواد ظریف به عنوان وزیر خارجه در جهان اعتباری ندارد

cafeliberal

نتانیاهو در سخنرانی در جلسه غیرعلنی کنفرانس ورشو، از خطرات رژیم ایران و ضرورت مهار آن سخن گفت

cafeliberal

شیرین عبادی به اشپیگل آنلاین: حکومت ایران از مردم هراس دارد

cafeliberal

سردار حاجى‌زاده: سرنگونى پهپاد آمریکا به لطف امام رضا!

cafeliberal

ایران رسما برخی تعهدات برجامی خود را متوقف کرد

cafeliberal