13.6 C
Tehran
سه شنبه, 23 مهر , 1398

یوروپل: داعش در اقدامات تروریستی بیش از پیش از زنان بهره‌ می‌جوید

در سال گذشته حدود ۱۵درصد از کسانی که در کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل شرکت در عملیات رزمی گروه “دولت اسلامی” (داعش) محکوم شدند را زنان تشکیل می‌دادند.

سازمان پلیس اتحادیه اروپا (یوروپل) بعد از بررسی مطالعاتی از افزایش رو آوردن داعش به زنان در حملات تروریستی این گروه خبر داد است.

کاترین د بوله، رئيس یوروپل در معرفی این تحقیقات در لاهه هلند گفت، داعش از زنان چه در “مناطق جنگی” و چه “در غرب” برای اهداف خود استفاده می‌کند. در حقیقت، داعش به زنان می‌گوید، شرکت در این جنگ (جهاد) “وظیفه اخلاقی” آن‌هاست.

کاترین د بوله، رئيس یوروپل

کاترین د بوله، رئيس یوروپل

بعد از متواری شدن گروه “دولت اسلامی” در مارس سال جاری در سوریه این گروه بیش از پیش به زنان برای جنگ مسلحانه رو آورد. کاترین د بوله، می‌گوید، داعش از شرکت زنان در عملیات رزمی استقبال می‌کند، اگر چه که به گفته کارشناسان یوروپل، ایدئولوژی داعش تغییری نکرده و نقش زن از نظر آنان، در درجه اول حمایت از مرد در خانه و بچه‌داری و تربیت آن‌ها برای مقاصد این گروه است.

در این تحقیقات تبلیغات آنلاینی داعش مورد بررسی قرار گرفت؛ گروهی که هدف خود را ایجاد “خلافت اسلامی” نامیده‌ است.

کارشناسان می‌گویند، داعش در راه دستیابی به این هدف از زنان چشم‌پوشی نمی‌کند. آن‌ها از زنان برای شرکت در حملات، رسانه‌‌ها، بهداشت و درمان و آموزش استفاده می‌کنند و این تفاوت داعش با سایر گروه‌های اسلام‌گرا مثل طالبان افغانستان و بوکوحرام در غرب آفریقاست.

این سئوال که دلایل پیوستن زنان غربی به داعش چیست در این تحقیقات جایی ندارد. همچنین یوروپل به این مسئله که کشورهای اتحادیه اروپا چگونه باید با زنانی که از مناطق جنگی داعش به وطن بازمی‌گردند برخورد کند نپرداخته است. رئیس یوروپل در این مورد می‌گوید: «این‌ گونه موارد باید به صورت مجزا بررسی شوند.»

طبق این تحقیقات، این گونه زنان دیگر نمی‌توانند مدعی شوند که از ترور و اهداف گروه خود آگاهی نداشتند. بلکه برعکس، بر اساس این گزارش، داعش در تبلیغات خود زندگی در “خلافت اسلامی” را بدون پرده‌پوشی و با تمام شدت عمل آن نشان می‌دهد.

به علاوه، زنان شبه‌نظامیان داعش دیگر نمی‌توانند بگویند، تنها کنار اجاق خوراک‌پزی بودند و بچه‌داری می‌کردند. در تبلیغات آنلاینی داعش برای جذب نیروهای جدید به زنان مسلمان گفته می‌شود که شرکت در “جهاد” وظیفه شخصی آن‌هاست و پاداش آن هم “هموار شدن راه بهشت است.”


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مجموع ۵۵ سال زندان برای سه معترض حجاب اجباری!

cafeliberal

درگیری در پادگان نیروی هوایی ارتش در محمودآباد دو کشته و چند مجروح برجا گذاشت

cafeliberal

امنیتی‌ها و «ستاد اجرائی فرمان امام» صلیب کلیسا را پایین کشیدند!

cafeliberal

عملیات ویژه پلیس نوردراین وستفالن آلمان علیه یک باند عراقی

cafeliberal

«روشنگری» شیخ الوزراء درباره فشار «پدر عروس» علیه فروش نفت (+ویدئو)

cafeliberal

گزارش نقض حقوق بشر در ایران در هفته ای که گذشت

cafeliberal