-0.8 C
تهران
جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸

یک زن ایرانی پناهجو در کانال مانش جان باخت؛ ماموران بریتانیایی ده‌ها نفر را بازداشت کردند

شمار زیادی از پناهجویان برای عبور از کانال مانش و رسیدن به سواحل بریتانیا مجبورند بر قایق‎هایی سوار ‎شوند که ظرفیت حمل آنها را ندارد. پایگاه خبری تایمز به نقل از منابع آگاه نوشته‌ اخیراً یک زن ایرانی در این مسیر جان باخته است.

اواسط امرداد (اوایل اوت) حدود ۵۰ پناهجوی ایرانی و عراقی که با قایق قصد عبور از کانال مانش را داشتند در نزدیکی سواحل کنت و ساسکس در جنوب بریتانیا بازداشت شدند

یک زن ایرانی اولین قربانی گروه ۱۲۰۰ نفری از مهاجرانی بوده است که در هفته‎های گذشته قصد داشتند خود را با قایق‎های کوچک از فرانسه به انگلستان برسانند. بسیاری از مسافران در این گروه ایرانیان پناهجو بودند.

این زن به همراه ۱۹ نفر دیگر که بسیاری از آنها کودک بودند سوار بر قایقی شدند که جمعه پیش گرفتار توفان گشت. مقامات فرانسوی و بریتانیایی در پی شناسایی قاچاقچیانی هستند که سالانه ده‌ها هزار پوند از طریق این قاچاق مرگبار درآمد دارند. تایم نوشته این زن ایرانی موفق و باهوش که در دریا جان باخت مدرک PHD داشت و به دنبال یک زندگی آرام بوده است.

جابجایی با قایق از طریق کانال یکی از گرانترین روش‌ها در میان راه‌های مهاجرت غیرقانونی به انگلستان است. ایرانی‎ها و عراقی‌های زیادی از این طریق تلاش می‎کنند خود را به بریتانیا برسانند به این دلیل که در مقایسه با دیگر ملیت‎ها که اقدام به مهاجرت می‎کنند دست به جیب‎ترند. بسیاری از ایرانی‌ها از طریق هوایی یا زمینی خود را به اروپا می‎رسانند.

برخی از آنها ماشین یا قایق‌های بادی بسیار مستحکم را خریداری می‌کنند تا از کانال عبور کنند.

در این میان، باندهای تبهکاری تلاش می‌کنند انحصار مسیرهای مهاجرت غیرقانونی را به دست خود بگیرند چرا که سود مالی آن زیاد است. اخیراً تعدادی از تبهکاران قاچاق انسان که توسط آلبانی‎تبارها و کُردهای عراقی‌ هدایت می‎شدند شناسایی گشتند. همچنین یک ایرانی در فرانسه به اتهام تامین قایق برای عبور کانال در ماه ژوییه به دو سال حبس محکوم شد.

برخی منابع قانونی می‎گویند شماری از مهاجران به زور اسلحه مجبور به عبور از کانال شده‌اند و شکی نیست تبهکاران قاچاق انسان در این امور دخالت دارند. با این حال بسیاری از آنها که موفق می‎شوند به خاک بریتانیا برسند آموزش دیده‌اند که به پلیس چه بگویند و احتمال دارد برای رد گم کردن مسائل غیرواقعی نیز بیان کنند.

شمار زیادی از پناهجویان مسیحی و یا اقلیت‎های دینی دیگری هستند که مطمئن‌اند بریتانیا از آنها حمایت می‎کند. آنها برای این سفر ۱۵ هزار پوند پرداخت کرده‌اند. اما می‎گویند با اسلحه و چاقو تهدید شدند تا در قایق‎هایی که ظرفیت تعداد زیادی سرنشین را ندارند سوار شوند.

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

محمد جواد ظریف در دیدار با رهبران عراق، از آن ها شنید که نباید بحران را دامن زد و عراق حاضر به میانجیگری است

cafeliberal

روحانی رسما اعلام کرد: فروش مازداد تولید آب سنگین و اورانیوم غنی شده، برای شصت روز متوقف می گردد. «به مفهوم خروج از برجام نیست»!

cafeliberal

برایان هوک: ایران باید دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ دهد

cafeliberal

اختیارات رهبر جمهوری‌اسلامی در یک نگاه اجمالی

cafeliberal

نامه ۳۵۰ هنرمند و فعال فرهنگی در حمایت از ارس امیری

cafeliberal

دروغ و مبالغه درباره میزان بارندگی در سیستان و بلوچستان برای لاپوشانی عدم مدیریت؛ سدهای این استان ۸ سال ترمیم و تخلیه نشده‌اند!

cafeliberal
ajax-loader