یک سال زندان برای ویدا موحد «دختر خیابان انقلاب»

ویدا موحد که پس از انتشار نخستین عکس‌هایش به «دختر خیابان انقلاب» معروف شد به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.

ویدا موحد پس از آغاز تظاهرات دی‌ماه ۹۶ در بهمن‌ماه به نشانه اعتراض روسری‌اش را در خیابان «انقلاب» (شاهرضا) بر سر چوبی بست و بر یک بلندی در سکوت ایستاد. حالا این زن جوان از سوی مجتمع قضایی ارشاد به یک سال زندان تعزیری محکوم شد. به گفته وکیل مدافع وی، موحد علاوه بر «آزادی مشروط» ،«مشمول عفو اخیر رهبر جمهوری اسلامی به مناسبت عید مبعث» نیز می‌شود ولی «باوجود پیگیری‌ها در زندان و اینکه موکلش چندین مرتبه درخواست آزادی مشروط و عفو برای قاضی اجرای احکام ارسال کرده، ولی هیچ درخواستی از زندان شهر ری برای اجرای احکام ارسال نشده.»

ویدا موحد «دختر خیابان انقلاب»

ویدا موحد اولین زنی بود که در اعتراض به حجاب اجباری روسری‌اش را در خیابان «انقلاب» بر سرچوب زد و روی سکویی ایستاد. پس از او نه تنها زنان بلکه مردان جوان نیز با زدن شال و روسری بر سر چوب به حجاب اجباری اعتراض کردند.

پیام درفشان وکیل مدافع ویدا موحد به ایرنا گفته که موکلش در دادگاهی که یازدهم اسفندماه سال گذشته برگزار شد، به اتهام «تشویق مردم به فساد و فحشا از طریق کشف حجاب» به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. خبر این دادگاه و حکم صادره اما تازه منتشر شده است.

به گفته درفشان، با توجه به اینکه موحد برای دومین‌ بار اقدام به کشف حجاب در هفتم آبان ماه سال ۹۷ کرده و اینکه «مرتبه اول منجر به ایجاد مجموعه اقدامات مشابه شده بود، در نتیجه مرجع دادسرا وارد انجام تحقیقات برای بررسی ابعاد امر شد و قرار بازداشت صادر کرد تا تحقیقات انجام شود.» هفتم آبان‌ماه در ایران از سال‌ها پیش به عنوان روز کوروش بزرگ از سوی مردم مورد توجه و گرامیداشت قرار می‌گیرد.

این حکم بر اساس گزارش کلانتری خیابان «انقلاب» صادر شده که طی آن گویا ویدا موحد یک بار دیگر  «بالای گنبد فیروزه‌ای میدان انقلاب رفته و تعدادی بادکنک رنگی در دست داشته که به سبب گرد آمدن جمعیت و ایجاد اخلال در عبور و مرور خودروها، بازداشت و به مرجع قضائی برای رسیدگی اعزام می‌شود.»

وکیل ویدا موحد گفته است موکلش علاوه بر «آزادی مشروط» ،«مشمول عفو اخیر رهبر جمهوری اسلامی به مناسبت عید مبعث» می‌شود ولی «باوجود پیگیری‌ها در زندان و اینکه موکلش چندین مرتبه درخواست آزادی مشروط و عفو برای قاضی اجرای احکام ارسال کرده، ولی هیچ درخواستی از زندان شهرری برای اجرای احکام ارسال نشده.»

درفشان گفته که «درخواست زندانی مبنی بر آزادی مشروط و عفو از زندان به قاضی اجرای احکام با وجود گذشت بیش از یک ماه از ابلاغ دادنامه ارسال نشده و نمی‌شود و این در حالی است که طبق فصل دوم آئین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور، در خصوص ارسال مراسلات پستی زندانی، این تکلیف قانونی وجود دارد که توسط زندان باید درخواست زندانی به مقامات قضائی پرونده‌اش ارسال شود.»

درفشان بیان داشت: «اقدامات غیرقانونی زندان منجر به بروز شایعاتی در فضای مجازی مبنی بر صدور حکم محکومیت ۲۰ سال حبس توسط دادگاه یا محبوس بودن موکل در بازداشت نیروهای امنیتی و نهایتاً تشویش اذهان عمومی شده است.»

ویدا موحد در بهمن‌ماه سال ۹۶ با بالا رفتن از جعبه برق خیابان «انقلاب» (شاهرضا) و به چوب بستن شال سفید خود، آغازکننده جنبش ضد حجاب اجباری شد که بعدها توسط افرادی چون نرگس حسینی، شیما بابایی، مریم شریعتمداری ادامه پیدا کرد. مریم شریعتمداری و شاپرک شجری‌زاده که ابتکار ویدا موحد را در اعتراض به حجاب اجباری به کار برده‌ بودند اکنون در خارج از ایران بسر می‌برند.

 

لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

آمانو: ایران سرعت تولید اورانیوم غنی‌شده را افزایش داده است

cafeliberal

حکومت ایران به آلمان: دوران خویشتنداری ما در برابر ناتوانی اروپا در نجات برجام، به پایان رسیده است

cafeliberal

بازیچه‌ها‌ی رقابت‌ سیاسی- اقتصادی دو حزب آمریکا

cafeliberal

نوه ۳ ساله علی شمخانی!!

cafeliberal

چین در مورد سفر به آمریکا به شهروندانش هشدار داد

cafeliberal

نماینده آیت‌الله خامنه‌ای: دانش‌آموختگان ایرانی، خارج از کشور بهتر است به ایران بازنگردند

Jahan