۱۱ سال حبس برای وزیر سابق اسرائيلی به جرم جاسوسی برای ایران

default

گونن سگو، وزیر انرژی سابق اسرائيل، به اتهام جاسوسی برای ایران به ۱۱ سال حبس محکوم شد. طبق اعلام دادستانی اسرائيل، این حکم در دادگاهی در اورشلیم (بیت المقدس) روز سه‌شنبه ۲۶ فوریه صادر شد.

وزیر سابق انرژی اسرائيل به جرم خود اعتراف و ابراز ندامت کرده است. او پیش از این هم به دلیل ارتکاب جرایم دیگر محکوم به حبس بوده است.

سگو از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۶ عضو کنست (پارلمان اسرائيل) و در سال‌های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۶ وزیر انرژی و زیرساخت‌های اقتصادی اسرائيل بود. به گفته گولا کوهن، دادستان اسرائيلی، سگو اعتراف کرده که به مدت پنج سال اطلاعاتی را در اختیار ایرانی‌ها قرار داده است. خانم کوهن محکومیت سگو به زندان به جرم جاسوسی برای ایران را “پیروزی مهم” دادگستری اسرائيل خواند.

وکیل مدافع سگو، موشه مازور، گفت که موکلش در دادگاه از کرده‌اش ابراز پشیمانی کرده است. محاکمه سگو در ژوئيه سال ۲۰۱۸ آغاز شد و به دلیل اتهامات وارده علیه او پشت درهای بسته انجام گرفت. از این رو خبرگزاری‌ها از انگیزه‌های او اطلاعی به دست نیاورده‌اند.

شین بث، دستگاه ضد جاسوسی و دفاع از امنیت داخلی اسرائيل، وزیر سابق انرژی را متهم کرده بود به اینکه اطلاعاتی را درباره بازار انرژی، سایت‌های امنیتی، ساختمان‌ها و مقامات سیاسی و امنیتی اسرائيل در اختیار ایران گذاشته است. وبسایت خبری “شفقنا” نیز به نقل از رسانه‌های اسرائيلی نوشته که گونن سگو همچنین متهم بوده که در پاسخ به دعوت مقامات اطلاعاتی جمهوری اسلامی دو بار شخصا به ایران سفر کرده است.

سگو در آن زمان در نیجریه زندگی می‌کرد و با کارمندان سفارت ایران در آن کشور آمد و شد داشت. او در سال ۲۰۱۸ که به اسرائيل سفر کرد، در فرودگاه تل آویو دستگیر شد.

سگو چندین بار پیش از آن هم به دلیل تخلفات قانونی زیر پیگرد قرار گرفته بود. او در سال ۲۰۰۳ به جرم تقلبات بانکی به یک سال حبس محکوم شده بود. او یک سال پس از آن نیز تحت تعقیب قرار گرفت چون سعی کرده بود به کمک گذرنامه سیاسی‌ای که از تاریخ اعتبارش گذشته بود ۳۰ هزار قرص اکستازی را از هلند وارد اسرائيل کند.

او در آن زمان هر دو اتهام تقلب بانکی و قاچاق مواد مخدر را پذیرفته بود.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

جانمایه نامدارترین نگاره جهان

cafeliberal

صادق آملی لاریجانی ناکام ماند؛ ابراهیم رئیسی نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری شد

cafeliberal

مواظب باشید در توبره مارگیری امریکا نیفتید!

Jahan

سه‌‌سالگی فراکسیون امید و «عطا و لقای» انتخابات بعدی

cafeliberal

تیراندازى در جشن عروسى

cafeliberal

«استراتژی پنج‌ محوری» حسین موسویان برای مذاکره با آمریکا: واشنگتن اطمینان دهد که سیاست تغییر رژیم را کنار می‌گذارد!

cafeliberal