27.3 C
Tehran
جمعه, 29 شهریور , 1398

۲ هزار و ۱۱۵ نفر متأثر از زلزله مسجدسلیمان؛ زندگی مردم در روستاها زیر آوار رفته

(+عکس، ویدئو) ۴۷۰ خانوار با جمعیت ۲ هزار و ۱۱۵ نفر متأثر از زلزله ۵.۷ ریشتری هفدهم تیرماه در بخش گلگیر و مرکزی شهرستان مسجد سلیمان شدند. این زلزله یک کشته و ۱۱۴ مصدوم برجای گذاشته و مناطق روستایی با توجه به بافت عشایری را تخریب کرده است.

طبق آخرین گزارش‌ها زلزله ۵.۷ ریشتری هفدهم تیرماه در شهرستان مسجد سلیمان ۴۷۰ خانوار با جمعیت ۲ هزار و ۱۱۵ نفر را تحت تاثیر قرار داده و تعداد مصدومان هم به ۱۱۴ نفر رسیده است. این زلزله یک کشته داشته که مرد میانسالی بوده که گفته می‌شود بر اثر سکته قلبی ناشی از ترس جان سپرده است.

بر مبنای گزارش مرکز زمین‌لرزه شناسی کشور، این زلزله تا ساعت ۱۱ و سی‌دقیقه صبح روز سه‌شنبه ۱۸ تیرماه ۳۹ پس‌لرزه ۲ تا ۴.۶ ریشتری داشته است.

زلزله‌زدگان طی روزهای اخیر، شامل ۳۷۸ خانوار با جمعیت هزار و ۷۰۱ نفر در ۴ اردوگاه هلال‌احمر و در چادرهای امدادی اسکان اضطراری داده شدند.

در جریان زلزله اخیر، طبق برآوردهای بنیاد مسکن شهرستان‌ مسجد سلیمان، ۳ هزار منزل مسکونی آسیب دیده‌ است که دچار ترک‌های عمیق و نیمه‌عمیق شده‌اند.

همچنین ۵۰ درصد مدارس شهرستان مسجدسلیمان تخریب شده‌اند و امکان تشکیل کلاس‌های درس برای شروع سال آینده در مهرماه وجود ندارد. این درحالیست که هنوز مناطق سیل‌زده‌ای چون گلستان و مازندران نیز برای تشکیل کلاس‌های درس و شروع سال تحصیلی جدید، با مشکل کمبود کلاس مواجه‌اند.

حاج جانمراد داوودی رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان مسجدسلیمان درباره تخریب مدارس این شهرستان گفت که «بیش از ۶۱ درصد از مدارس شهری و روستایی شهرستان مسجدسلیمان فرسوده هستند و بیش از ۳۰ سال از ساخت آنها می‌گذرد.»

بخشی از سقف بیمارستان نفت مسجدسلیمان به عنوان قدیمی‌ترین بیمارستان کشور نیز تخریب شده است. قباد ناصری مدیرعامل شرکت نفت و گاز مسجد سلیمان درباره شایعه تخلیه این بیمارستان گفته که قسمتی از سقف کاذب بخش اورژانس آن ریزش کرده که به منظور حفظ سلامت جانی و روانی پرسنل و بیماران این بخش تخلیه و به قسمت دیگری از بیمارستان منتقل شد. خوشبختانه به سایر قسمت‌های این بیمارستان آسیبی وارد نیامده و هم‌اکنون نیز در حال ارائه خدمات پزشکی و درمانی به شهروندان است.»

قاسم ساعدی نماینده دشت‌آزادگان و هویزه درباره خسارات وارده به این شهرستان گفته است: «در پی وقوع این زلزله تعداد زیادی از خودروها زیر آواری از هم دیوارهای منازل و هم کوه ماندند و خسارات بسیار سنگینی به این بخش وارد شد.»

رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس، اضافه کرد: «منازل مسکونی مسجد سلیمان به دلیل اینکه بافت عشایری دارند دچار خسارت شدند و تعداد زیادی از خودروها هم زیر آوار رفتند.»

خسارات وارده در بخش گلگیر و مرکزی شهرستان مسجد سلیمان بیشتر است و زیان‌های ۱۰ تا ۵۰ درصدی به منازل مسکونی وارد آمده و برخی ادارات دولتی نیز مثل ساختمان اداره تعاون روستایی شهرستان مسجدسلیمان بطور کامل تخریب شده‌اند.

با اینهمه،  اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور سه روز پیش، شرایط در منطقه زلزله‌زده مسجد سلیمان را «عادی و تحت کنترل» گزارش کرده بود و رئیس ستاد بحران استان خوزستان هم گفته که زیرساخت‌های شهری مشکلی ندارند و برق بخش‌هایی قطع بوده و حالا وصل شده.

برخی منابع غیررسمی (عصرجنوب) از جوشش مواد نفتی در مرکز بافت قدیم شهر مسجد سلیمان خبر داده‌اند که هنوز کمک‌رسانی برای حل مشکل ساکنین صورت نگرفته است. مواد نفتی پس از زلزله ۵.۷ ریشتری مسجدسلیمان از مغازه‌ای در پاساژ ۱۷ شهریور جوشیده و به دلیل مخاطرات احتمالی فروشندگان مجبور به تعطیل کردن مغازه‌هایشان شدند.

یکی از مغازه‌داران گفته است: «از زلزله اول در مسجدسلیمان از کف مغازه شاهد خروج مواد نفتی هستیم به گونه‌ای که مجبور شدیم به خاطر جلوگیری از خطرات احتمالی فعالیت خود را به حالت نیمه تعطیل در بیاوریم.»

وی گفته که «به تمامی جاهایی که می‌بایست اطلاع دهیم گفتیم اما متاسفانه تا کنون کسی به مشکل ما رسیدگی نکرده است.»

در عین حال اعلام شده که وضعیت در تأسیسات نفتی این شهرستان نفت‌خیز عادی است و مدیرعامل شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان گفته که «تمام تأسیسات فرآوری و خطوط لوله انتقالی و جریانی این شرکت از زمین‌لرزه امروز مسجدسلیمان هیچگونه آسیبی ندیده و ‌فعالیت‌ها در شرایط ایمن انجام می‌شود‌.»

در انتقاد به وضعیت زلزله‌زدگان خوزستان، جواد نکونام سرمربی تیم فولاد خوزستان گفته است: «مردم خوزستان در سال‌های اخیر مشکلات زیادی را متحمل شده‌اند که نیاز است مسئولان کشور توجه ویژه‌ای به آنها داشته باشند.»


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

روزنامه “ایندپندنت”: یک هیات اطلاعاتی اسرائیل در واشنگتن، قول داده که اسرائیل دخالت نمی کند

cafeliberal

یک اعدام در زندان دزفول و صدور حکم شلاق در اردبیل

cafeliberal

تصادفات ساختگى و انتقال مُرده از جاى دیگر به صحنه تصادف

cafeliberal

حذف پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا؛ همه واقعیت فوتبال ایران…

cafeliberal

برجام، ظهور امام زمان را به تاخیر انداخت!

cafeliberal

افزایش صادارت چین به آمریکا به‌رغم جنگ تجاری

cafeliberal