​​​​​​​کشف آثار نابودی جمعی جانداران در ۶۶ میلیون سال پیش

پژوهشگران آمریکایی موفق به کشف آثار بسیاری در ایالت داکوتای شمالی ایالات متحده شده‌اند که نشان‌دهنده نابودی و مرگ و میر دسته‌جمعی جانوران و گیاهان در ۶۶ میلیون سال پیش است.

Stills Sendung Projekt Zukunft | Asteroiden (NDR)

پژوهشگران علم دیرینه‌شناسی (Paleontology) در دانشگاه کانزاس آمریکا با حفاری و تحقیقاتی که در ایالت داکوتای شمالی انجام داده‌اند به بقایای فسیل‌ ماهی‌هایی دست یافته‌اند که ظاهرا بر اثر برخورد سیارکی به زمین در پایان دوره کرتاسه (۱۴۵ تا ۶۵ میلیون سال پیش) مرده بودند.

۶۶ میلیون سال پیش سیارکی به زمین اصابت کرد و نقطه پایانی بر عصر دایناسورها گذاشت. این سیارک با برخوردش به محلی که امروزه کشور مکزیک در آن واقع شده است، در عرض مدتی کوتاه زنجیره‌ای از حوادث به هم مرتبط را پدید آورد که بر اثر آنها حدود ۷۵ درصد تمامی جانوران و گیاهانی که روی کره زمین وجود داشتند از بین رفتند.

بر اثر برخورد امواج سیلی که در پی اصابت سیارک به زمین ایجاد شده بود در محل حفاری‌های پژوهشگران در تانیس در داکوتای شمالی جانداران بیشماری کشته شدند که بعدها به شکل فسیل درآمدند.

به گفته رابرت دپالما که از نویسندگان نتایج کار تحقیقی پژوهشگران دانشگاه کانزاس است، از جمله این جانداران ماهی‌های آب شیرین و دیگر جانواران دریایی، مهره‌داران خشکی‌زی و درختان بودند.

در برخی از فسیل‌های ماهی آثار برخورد سیارک کشف شده‌اند.


لینک مطلب

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

اسکاتلند دو برابر مصرف خانه‌های کشور، از باد، انرژی تولید می‌کند

Jahan

از حالا روبات‌ها می‌توانند اشیایی را بردارند که قبلا هرگز ندیده‌اند

cafeliberal

سیستم مسیریاب ماهواره‌ای اروپا "گالیله" کاملا متوقف شده است

cafeliberal

خودرو جدید فراری با طعم ایران

cafeliberal

کشف حیات در غیرقابل سکونت‌ترین نقطۀ زمین

cafeliberal

رازهایی برای هوشمندی بیشتر: ۵ هک برای بهبود قدرت مغز

cafeliberal