26.4 C
تهران
سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹

وزیر خارجه ایران: آمریکا هنوز به پیشنهاد مبادله زندانیان جواب نداده است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته است: «جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد کلیه زندانیان ایرانی که در آمریکا و یا در سایر کشورها با فشارهای آمریکا زندانی هستند با کلیه زندانیان آمریکایی مبادله شوند» .

ظریف روز دوشنبه (۲۲ اردیبهشت) با حضور در کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته است که ایران از مهرماه ۱۳۹۷ آمادگی خود را برای تبادل تمام زندانیان اعلام کرده، اما “از آن زمان آمریکایی‌ها به ما پاسخی نداده‌اند و هنوز هم در این زمینه پاسخی ارائه نکرده‌اند”.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

به گزارش خبرگزاری دانشجویی (ایسنا)، ظریف با بیان اینکه مبادله زندانیان و بازداشت‌شدگان بین ایران و ‌آمریکا مشکلی ندارد و نیاز به مذاکره‌ای نداریم، گفته است: «مبادله زندانیان با هماهنگی حافظ منافع آمریکا در ایران انجام میشود و تغییر سیاستی در این زمینه نداریم».

در همین رابطه ظریف از “آزادی” سیروس عسکری و امکان بازگشت او به ایران سخن گفته است.

ظریف درباره این ایرانی که در آمریکا به اتهام سرقت اسرار تجاری بازداشت شده بود، گفته است: «آقای عسکری از اتهامات واهی که علیه ایشان زده شده بود تبرئه شدند و ما به شدت فعال بودیم که زمینه را برای پرواز بازگشت ایشان فراهم کنیم. اگر تست کرونای ایشان منفی شود ایشان می‌تواند با اولین پرواز به ایران بازگردد».

سیروس عسگری در ماه نوامبر ۲۰۱۹ از اتهام سرقت اسرار تجاری مرتبط با فعالیت‌های دانشگاهی خود در دانشگاه اوهایو تبرئه شد، اما به دلیل نداشتن اقامت قانونی در خاک آمریکا، پس از ابطال ویزای آمریکا، توسط اداره مهاجرت ایالات متحده بازداشت شد.

در همین رابطه کن کوچینلی، معاون اجرایی وزارت امنیت داخلی آمریکا، در پیامی توییتری به وزیر خارجه ایران طعنه زد: «ما مدتی‌ست که به دنبال برگرداندن عسگری به ایران هستیم، و حالا شما ناگهان از خواب بیدار شده و می‌گویید قصد دارید او و دیگران را به کشورتان برگردانید.»

معاون وزارت امنیت داخلی آمریکا در ادامه توییتش نوشت: «یازده نفر از شهروندان شما به شکل غیرقانونی اینجا هستند و ما سعی کرده‌ایم آنها را به کشور شما برگردانیم. حال شما آمدید و ناگهان می گویید که قصد دارید آنها را تحویل بگیرید. چطور است که یک هواپیمای مخصوص بفرستید تا همه این یازده نفر را یک جا برایتان پس بفرستیم.»

 

“نیاز به مذاکره نیست”

خانه ملت، پایگاه خبری مجلس، اظهارات ظریف را از قول حسین نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گزارش داده است.

این نماینده مجلس از ورامین و پیشوا در مجلس شورای اسلامی از قول ظریف گفته است: «مبادله زندانیان و بازداشت‌شدگان بین ایران و آمریکا مشکلی ندارد و نیاز به مذاکره نداریم و ما اصلا مذاکره‌ای با آمریکا نخواهیم داشت اما مبادله زندانیان با هماهنگی حافظ منافع آمریکا در ایران انجام می‌شود. سخنگوی دولت نیز همین موضوع را اعلام کرده است لذا تغییر سیاستی نداریم».

علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی، روز یکشنبه ۲۱ اردیبهشت (۱۰ مه) در گفت‌وگوی کوتاهی با “خبرآنلاین” اعلام کرد که ایران برای تبادل همه زندانیان ایرانی و آمریکایی آمادگی دارد. او گفت ایران بدون هشچ پیش شرطی برای مبادله کردن همه زندانیان ایرانی و آمریکایی آمادگی دارد.

ربیعی روز دوشنبه در توضیح سخنان روز قبلش گفت: «آنچه درباره تبادل زندانیان مطرح کردم ناظر به همان پیشنهاد دو سال پیش است که آقای دکتر ظریف وزیر خارجه کشورمان قبلاً بیان کرده بودند که ما آمادگی داریم همه زندانیان را در همه عالم و نه فقط در آمریکا تبادل کنیم و اظهارات من به این پیشنهاد مرتبط بود.»

سخنگوی دولت تاکید کرد که برای مبادله زندانیان نیازی به مذاکره و میانجیگری نیست.


لینک مطلب
[ad_1]
نظرات طرح‌شده در این مقاله لزوماً بازتاب دیدگاه کافه لیبرال نیست.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

مسابقه دوچرخه‌سوارى بانوان در قم لغو شد؛ ٣۵٠ دختر دوچرخه‌سوار آماده رقابت بودند

cafeliberal

پشت پرده‌های کانون وکلای دادگستری

cafeliberal

بیانیه شورای بازنشستگان ایران: تحریم انتصابات مجلس، نفی شرایط موجود و ادامه حرکت به سوی رفاه، برابری و آزادی است 

cafeliberal

برایان هوک: جمهوری اسلامی تسلیم شیر زنان ایران و فشار خارجی شد

cafeliberal

آمار کودک‌همسری در ایران چقدر است؟

cafeliberal

انتخابات مقدماتی در ۱۴ ایالت آمریکا؛ پیروزی جو بایدن در ۹ ایالت؛ سندرز در کالیفرنیا پیش افتاد

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader