26.1 C
تهران
دوشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۹

کرونا به بزرگ‌ترین اقامتگاه پناهندگان جهان راه یافت

در همان روزهای آغازین همه‌گیرشدن ویروس کرونا (سارس‌کوو ۲) سازمان‌های امدادی بین‌المللی هشدار دادند که وجود این ویروس در اقامتگاه‌های پناهندگان می‌تواند پیامدهای فاجعه‌آمیزی داشته باشد.

دولت بنگلادش نیز به این هشدارها اهمیت داد و از اوایل آوریل اقامتگاه کوتوپالونگ را قرنطینه کرد و ورود و خروج از آن را به حداقل رساند.

برای این منظور گشت‌های پلیس راه افتاد، اما دولت به جای روشنگری در این زمینه، اقدام به محدودیت سرعت اینترنت و جلوگیری از پخش اطلاعات غیررسمی در باره کرونا و بیماری ناشی از آن (کووید ۱۹) کرد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

سازمان‌های بین‌المللی مانند “کمیته بین‌المللی نجات” ضمن انتقاد به این سیاست حیرت‌انگیز دولت، اقدام به آماده‌سازی شرایط درمانی برای بیماران احتمالی کردند.

به گفته سخنگوی این کمیته، یک بیمارستان صحرایی با یک‌هزار و ۷۰۰ تختخواب در دست ساخت است و در حال حاضر امکانات برای پذیرش صدها بیمار وجود دارد.

نگرانی از ابتلای صدها هزار نفر

اکنون نخستین مورد ابتلا به کرونا در اقتامتگاه کوتوپالونگ شناسایی شده است. محمد محفوظ رحمان، سرپرست این اقامتگاه و عضو کمیسیون دولتی برای کمک به پناهجویان به دویچه وله گفت: «پناهجوی روهینگیایی مبتلا به کرونا به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان سازمان پزشکان بدون مرز منتقل شده و شش عضو خانواده او نیز در قرنطینه به‌سر می‌برند.»

به گفته کمیته بین‌المللی نجات، دولت بنگلادش و سازمان‌های امدادرسان در حال تحقیق در باره ارتبا‌ط‌گیری فرد مبتلا در هفته‌های گذشته هستند تا بتوانند مبتلایان احتمالی را شناسایی و آزمایش کنند.

کارشناسان معقتدند که ابتلای یک پناهجو این امکان را به‌وجود آورده است که ۸۵۵ هزار پناهجوی ساکن اقامتگاه و ۴۴۰ هزار تن از ساکنان مناطق حوالی آن در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار بگیرند.

به همین دلیل کمیته بین‌المللی نجات هشدار داده است که بدون کمک‌های بیشتر، جلوگیری از یک فاجعه احتمالی در این اقامتگاه امکان‌پذیر نخواهد بود.

پناهجویان روهینگیا در اقامتگاه کولوپالونگ در وضعیت اسفباری به‌سر می‌برند. آنها از ابتدایی‌ترین امکانات بهداشتی محرومند و حتی آب کافی برای نظافت ندارند.


لینک مطلب
[ad_1]
نظرات طرح‌شده در این مقاله لزوماً بازتاب دیدگاه کافه لیبرال نیست.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

نگاهی به حوادث کار در روزهای گذشته

cafeliberal

ارائه آمار مبتلایان و قربانیان ویروس خارج از ستاد مقابله با ویروس کُرونا جرم اعلام شد

cafeliberal

سخنگوی قوه‌قضاییه: نازنین زاغری در سلامت کامل است؛ به ۵۴۰۰۰ زندانی مرخصی دادیم

cafeliberal

اولین واکنش بین‌المللی به تهدید ایران برای خروج از ان‌پی‌تی – Gooya News

cafeliberal

قتل یک کاسبکار کرد توسط نیروهای سپاه پاسداران

cafeliberal

گفتگو با دکتر عبدالخالق لعل‌زاد درباره کتاب «تاریخ تاجیک‌ها؛ ایرانیان شرق»

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader