26.4 C
تهران
سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹

وزیر خارجه آلمان: کرونا پیامدهای وخیمی برای حقوق بشر دارد

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان که روز جمعه ۲۶ اردیبهشت (۱۵ مه) در پارلمان این کشور سخنرانی می‌کرد گفت بحران کرونا پیامدهای چندگانه وخیمی در پی دارد. او به عنوان مثال به سرکوب و آزار فزاینده روزنامه‌نگاران در  کشورهایی چون روسیه، ونزوئلا، ایران، ترکیه و چین اشاره کرد.

ماس اضافه کرد حتی در همین قلب اروپا ما شاهد هستیم که از اقدامات اضطراری برای مقابله با بحران کرونا، در جهت “محدود کردن حقوق شهروندی و حکمرانی قانونمند” سوءاستفاده می‌شود.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

وزیر خارجه آلمان از آغاز نظارت سیستماتیک کمیسیون اتحادیه اروپا بر تدابیر اضطراری مرتبط با بحران کرونا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا استقبال کرد. این نظارت پیش از هر کشور دیگر شامل مجارستان می‌شود. پارلمان مجارستان اختیارات گسترده و نامحدودی را به ویکتور اوربان، نخست‌وزیر ناسیونالیست و راستگرای این کشور در ارتباط با پاندمی کرونا، زیر عنوان وضعیت اضطراری تفویض کرده است.

لایحه‌ای که در این ارتباط در پارلمان مجارستان تصویب شده به ویکتور اوربان اجازه می‌دهد که بدون نیاز به رای و مصوبه قانون‌گذاران، تا هر زمان که بخواهد قانون وضعیت اضطراری را تمدید کند.

هایکو ماس تاکید کرد که اقدامات انجام‌شده علیه پاندمی کرونا در همه کشورها به اشکال مختلف حقوق شهروندان را به‌طور موقت محدود می‌کند، در صورتی که این اقدامات باید اهداف مشروعی را دنبال کنند و نسبی و قبل از هر چیز موقتی باشند.

پیشتر نیز آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به استفاده برخی از دولت‌ها از بحران کرونا به عنوان “بهانه‌ای در جهت اتخاذ روش‌های سرکوبگرانه ” ابراز نگرانی کرده بود. او هشدار داده که بحران ناشی شیوع بیماری کووید۱۹ می‌تواند حقوق بشر را در معرض خطر قرار دهد.

گوترش از افزایش نفرت‌پراکنی، هدف قرار دادن گروه‌های آسیب‌پذیر و اقدامات سرکوبگرانه امنیتی در بعضی از کشورها خبر داده بود که به گفته او، تدابیر بهداشتی و درمانی برای مقابله با پاندمی کرونا را تضعیف می‌کنند.

گوترش هشدار داده بود: «با توجه به افزایش قومیت‌گرایی و ملی‌گرایی، پوپولیسم و اقتدارگرایی و سرکوب فزاینده مقررات حقوق بشر در برخی کشورها، بحران کرونا می‌تواند بهانه‌ای برای اتخاذ اقدامات سرکوبگرانه برای اهداف غیر مرتبط با این بیماری همه‌گیر باشد و این غیر قابل قبول است.»


لینک مطلب
[ad_1]
نظرات طرح‌شده در این مقاله لزوماً بازتاب دیدگاه کافه لیبرال نیست.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

جشنواره موسیقی سنتی بنیاد ژاله اصفهانی

cafeliberal

همگرایی برای اهداف بلندمدت

cafeliberal

فعالیت در فضای مجازی دانشجویان هم مشمول آیین‌نامه انضباطی شد – کمپین حقوق بشر در ایران

cafeliberal

کشته شدن یک کاسبکار در پی تعقیب و گریز نیروهای اداره مبارزه با قاچاق کالا

cafeliberal

یک نماینده مجلس رژیم: اگر لوایح اف‌ای‌تی‌ِاف تصویب نشود،‌ “کره زمین با ما کار نمی‌کند” 

cafeliberal

چهار دهه سکوت، انکار و اهانت به هویت و فرهنگ ایرانی

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader