26.4 C
تهران
سه شنبه, ۶ خرداد , ۱۳۹۹

وکیل فریبا عادلخواه: حکم غیرقانونی است و مبنای حقوقی ندارد

سعید دهقان، وکیل فریبا عادلخواه، پژوهشگر دو تابعیتی ایرانی– فرانسوی در ایران که به ۶ سال زندان محکوم شده در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفت که حکم صادر شده علیه موکل اش غیرقانونی است و هیچ مبنای حقوقی و قانونی ندارد.

آقای دهقان به کمپین گفت که  حکم صادر شده چهار پنجم کپی از کیفرخواست است و اتهامات منتسب به موکلش سندیت ندارد.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس، ۱۶ خرداد ماه ۹۸ در سفر به ایران به اتفاق رولان مارشال، پژوهشگر فرانسوی در امور آفریقا و شریک زندگی خانم عادل‌خواه توسط اطلاعات سپاه بازداشت شد. رولان مارشال دوم فروردین ماه پس از ۹ ماه زندان و در جریان تبادل زندانی میان ایران و فرانسه آزاد شد و به فرانسه بازگشت اما فریبا عادلخواه که ابتدا به جاسوسی متهم شده بود از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به ۵ سال و تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم شد.

گزارش‌هایی درباره مبادله رولان مارشال با جلال روح‌الله‌نژاد، زندانی ایرانی در فرانسه، منتشر شده است.

سعید دهقان، وکیل فریبا عادلخواه که به حکم صادر شده از سوی قاضی صلواتی، قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اعتراض کرده در مصاحبه با کمپین گفت: “چهار پنجم حکم کپی پیست کیفرخواست است یعنی چهار صفحه اول کاملا چیزی شبیه کپی پیست است و شاید یکی دو کلمه اضافه شده و ما این حکم را قبول نداریم.”

آقای دهقان به کمپین گفت: ” از روز اول یعنی ۱۶ خرداد که فریبا بازداشت شد اتهام جاسوسی برای سرویس خارجی فرانسه از طریق استفاده از پوشش تحقیق و پژوهش از طریق ارتباط گیری با شخصیت ها و افراد اعم از سیاسی، مذهبی، ملی و مدنی به او تفهیم شد و تا یکم دی ماه که جلسه  آخرین دفاع قرار بود در دادسرای اوین اخذ شود دقیقا اتهام و چیزی که در کل پرونده ما می دیدیم جاسوسی بود. همزمان برای مارشال هم اتهام اجتماع و تبانی بر ضد امنیت کشور تفهیم شده بود. روز یکم دی ماه که برای آخرین دفاع رفتیم سورپرایز شدیم و متوجه شدیم که سه اتهام دیگر یعنی اجتماع و تبانی بر ضد امنیت داخلی علیه کشور، تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و تشویش اذهان عمومی از طریق مخالفت با قانون حجاب اجباری و حمایت از جنبش دختران انقلاب و اعتراض به قوانین تبعیض آمیز بین زن و مرد برای فریبا اضافه کرده اند.”

وکیل فریبا عادلخواه توضیح داد: “برای اتهام جاسوسی ما می گفتیم که فریبا کارمند هیچ سطحی از نهادهای ایران نیست و به هیچ سند و اسنادی دسترسی ندارد. دو سال قبل از انقلاب رفته فرانسه و چگونه و به چه چیزی دسترسی دارد که بتواند جاسوسی کند؟ نهایتا برای این اتهام تبرئه و منع پیگرد صادر شد. درباره اتهام تبلیغ علیه نظام به صورت کلی گفته بودند و هیچ توضیحی نداده بودند اما برای تشویش اذهان عمومی، مخالفت با قانون حجاب اجباری و حمایت از جنبش دختران انقلاب مطرح بود و با دفاعیات ما برای این اتهام منع تعقیب صادر شد اما مواجه شدیم با اینکه تمام این مواردی که برای تشویش اذهان عنوان کرده بودند و تبرئه گرفته بودیم را برای اتهام تبلیغ علیه نظام به عنوان مصداق ذکر کردند.”

سعید دهقان درباره اتهام اجتماع و تبانی که منجر به صدور حکم ۵ سال زندان برای موکلش شده به کمپین گفت: “اجتماع و تبانی که با دیوار نیست و اصلا سندیت ندارد. مارشال آزاد شده فریبا با چه کسی اجتماع و تبانی کرده؟ با دیوار؟ در مورد مارشال هم اجتماع و تبانی نمی چسبید چون حوزه اش ایران نیست. در حکم فریبا به شکل پراکنده اسم مارشال آمده و به او ربط این رای صد در صد غیرقانونی است و ما می گوییم فریبا با چه کسی اجتماع و تبانی دارد؟ مارشال را که آزاد کرده اید رفته. اسم اش در دادگاه بود اما خودش آزاد شده و پاریس است. نمی توانید این اتهام را به این بزنید. تبلیغ علیه نظام هم نمی توانید بزنید چون همین موضوع را فریبا در اتهام تشویش اذهان تبرئه شده.؛

وکیل فریبا عادلخواه درباره وضعیت او در بند زنان زندان اوین به کمپین گفت: “روحیه فریبا بسیار عالی است برای زندانیان کلاس زبان فرانسه گذاشته و مسئول کتابخانه شده. از نظر جسمی اما خوب نیست برای اینکه کلیه اش مشکل دارد و حرکت پایش سخت است حتی با وجود کرونا که بردند بیمارستان اما یک آزمایش ساده کردند و سونوگرافی هم نکردند. از طرفی کتاب های فرانسوی را با اینکه خانواده و سفارت به زندان می برند و تحویل می دهند اما به او نمی دهند.”

حکم صادر شده برای فریبا عادلخواه قابل تجدیدنظرخواهی است و سعید دهقان، وکیل او به کمپین گفته که به این حکم اعتراض کرده است.لینک مطلب
[ad_1]
نظرات طرح‌شده در این مقاله لزوماً بازتاب دیدگاه کافه لیبرال نیست.

مطالب بیشتری که ممکن است مورد علاقه شما باشند

آلمان، بریتانیا و فرانسه: سازمان ملل درباره برنامه موشکی‌ ایران گزارش بدهد

cafeliberal

ارائه آمار مبتلایان و قربانیان ویروس خارج از ستاد مقابله با ویروس کُرونا جرم اعلام شد

cafeliberal

اعتراض کارکنان شرکتی بیمارستان امام رضا در آمل

cafeliberal

قطب زاده مار ی بود رشد یافته در بطن خمینی افعی و همخون مارهای اص…

cafeliberal

بازار محلی «تولم شهر» صومعه‌سرا

cafeliberal

کاهش تعهدات ایران در برجام؛ «قمار بزرگ با دست بد و جیب خالی»، رضا تقی زاده

cafeliberal

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. تائید بیشتر بخوانید

ajax-loader