کاوه مدنی ایران را ترک کرد! محمود صادقی: درس عبرتی برای نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور!

منابع خبری داخل ایران می‌گویند کاوه مدنی معاون سازمان حفاظت محیط زیست پس از انتشار تصاویرش در یک مهمانی در خارج از کشور، استعفا داده و به سر کار بازنگشته است. مدنی تا کنون به جز انتشار شعر مثنوی مرثیه از هوشنگ ابتهاج واکنشی نشان نداده است.

خبرگزاری مهر امروز، دوشنبه ۲۷ فروردین، نوشت که کاوه مدنی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست ایران که در زمان انتشار تصاویر جنجالی‌اش در فضای مجازی در خارج از ایران بسر می‌برده، بازنگشته و از همانجا استعفا داده است.

محمود صادقی نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی هم در این باره در توییتر خود نوشت که «‏امروز از یک منبع موثق شنیدم ‎کاوه مدنی معاون سازمان حفاظت محیط زیست، ایران را ترک کرده است. همسر او نیز که ممنو‌ع‌الخروج شده بود با رفع ممنوع‌الخروجی کشور را ترک کرد. درس عبرتی برای نخبگان ایرانی مقیم خارج از کشور!»

کاوه مدنی نیز در توییتر خود به جز انتشار مثنوی مرثیه از هوشنگ ابتهاج به این اخبار واکنشی نشان نداده است.

خبرگزاری مهر نوشت که کاوه مدنی پس از انتشار تصاویرش در برخی رسانه‌ها، در حالی که در سفر کاری در خارج از  ایران بود، از همانجا استعفا داده است.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع آگاه نوشته که این استعفا هنوز پذیرفته نشده است.

کاوه مدنی استاد مدیریت محیط زیست کالج سلطنتی لندن مدت کوتاهی معاون سازمان حفاظت محیط زیست بود. شایعاتی درباره بازداشت وی همزمان با دستگیری عده بسیاری از فعالان محیط زیستی در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ منتشر شد که اول تایید و بعد تکذیب شد.

اما چندی پیش تصاویری از حضور وی در یک مهمانی مختلط انتشار یافت که گفته می‌شود با انتشار این تصاویر وی را تحت فشار قرار دادند تا استعفا دهد. 

کاوه مدنی درباره بازگشت به ایران و فعالیت در سازمان محیط زیست گفته بود که همه اعضای خانواده‌اش بجز همسرش با بازگشت و فعالیت وی در ایران مخالف بودند.

وی گفته بود: «اگر یک درصد شانس موفقیت وجود داشته باشد، شاید در باز شد برای خیلی‌های دیگر. ما ناراحت هستیم که می‌گوییم نسل ما را به دولت راه ندادند. به ما می‌گویند جوان. پس این یک فرصت برای نسل ماست. پس اگر یک درصد شانس موفقیت وجود داشته باشد، یک نسلی ممکن است بتواند فرصت حضور پیدا کند.

اگر آمدی و موفق شدی و توانستی در اینجا کاری کنی، شاید آنهایی که اینجا نشستند، بفهمند هر کس از ایران رفته، خارجی نیست. طرفدار گذشته و جاسوس استکبار نیست.»

واقعیت و تجربه عملی خود کاوه مدنی و همچنین دستگیری فعالان محیط زیست و سپس فاجعه‌ی مرگبار سقوط هواپیمای تهران- یاسوج که حامل چندین فعال و پژوهشگر محیط زیست بود نشان داد که بین وعده و وعیدهای محافلی از حکومت و همچنین تصورات و آرزوهای خیالی با واقعیت زندگی در جمهوری اسلامی تفاوت از زمین تا آسمان است! در جمهوری اسلامی ایران لازم نیست حتما فعالیت سیاسی آن هم از نوع براندازانه داشت تا گرفتار دستگاه سرکوب شد!

لینک مطلب

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید