سازمان پزشکی قانونی: مومیایی را برای احراز هویت در اختیار ما قرار ندادند

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور می گوید با اینکه شرایط شناسایی هویت مومیایی کشف شده در این سازمان فراهم بوده، ولی تولیت حرم شاه عبدالعظیم، مومیایی را در اختیار این نهاد قرار نداده است. معاون میراث فرهنگی هم گفته که تولیت حرم شاه‌عبدالعظیم در همان روز نخست کشف مومیایی آن را دفن موقت و پس از انجام مراسم شرعی دفن دائم کرده‌اند!

احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد که مومیایی منتسب به رضاشاه پهلوی باوجود انتظار فراوان این نهاد، «توسط مسئولان حرم در همان مکان دفن شد.»

به گفته رئیس سازمان پزشکی قانونی، این نهاد «امکان شناسایی و احراز هویت جسد مومیایی» را داشته ولی بر خلاف «انتظار فراوان و فراهم شدن تمهیدات لازم، در اختیار این نهاد قرار داده نشد.

تصویری از محل کشف مومیایی که گفته می شود احتمالا متعلق به رضا شاه پهلوی است

دفن مومیایی منتسب به رضاشاه فقید، در شرایطی صورت گرفته که حتی «مقدمات و تمهیدات لازم برای احراز هویت جسد مومیایی در سازمان پزشکی قانونی انجام شده بود و این نهاد قضایی آمادگی داشت که در کمترین زمان ممکن این جسد مومیایی را شناسایی کند.»

رئیس سازمان پزشکی قانونی حتی گفته با اینکه «بسیاری از بافت‌های انسانی در این جسد مومیایی از بین رفته بود اما سازمان پزشکی قانونی با استفاده از بافت استخوان، امکان شناسایی و تشخیص آن را فراهم می‌کرد.»

یک بافت انسانی از نظر پزشکی قانونی شامل بخشی از تنه فرد و اندام‌های فوقانی و تحتانی است.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی هم روز گذشته دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت‌ماه، به باشگاه خبرنگاران جوان گفت که «زمانی که این جسد پیدا شد، بلافاصله تدفینش کردند، یعنی روز اولی که پیدا شد تدفین موقت کردند و روز بعد تدفین دائم با موازین شرعی!»

معاون میراث فرهنگی با بیان اینکه مسئله مومیایی در حیطه وظایف تولیت شاه عبدالعظیم بوده، گفته که آنها بلافاصله مومیایی را دفن کردند. وی افزود: «آنها هم درخواست ندادند و استعلام نکردند، درباره برنامه‌های توسعه عمرانی بطور کلی این اتفاق می‌افتد؛ مثل شاهچراغ و شاه عبدالعظیم و موارد دیگر.»

به گفته طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، از این سازمان باید درخواست رسمی کارشناسی انجام می‌شده که نشده و «یا اینکه از جهت شرعی می‌گفتند آیا دوباره می‌شود این جسد را بیرون آورد یا خیر.»

وی روند دفن یافته‌هایی از این دست را طبیعی دانسته و گفته که «این اتفاقی است که در برنامه‌های توسعه عمرانی می‌افتد و چیزی پیدا می‌شود و از ما استعلام نمی‌کنند!»

این مقام سازمان میراث فرهنگی در پاسخ به اینکه آیا این واکنش به معنای عدم قدرت سازمان میراث فرهنگی محسوب نمی‌شود، گفته است: «نمی‌شود گفت قدرت ندارد. نباید از این زاویه وارد شد. به‌ هر حال سازمان میراث فرهنگی یک شرح وظایف قانونی دارد و ما در آن چارچوب، آزادی عمل داریم.»

محمدحسین طالبیان معاون میراث فرهنگی با بیان اینکه «بطور مثال اتفاقی مشابه می‌افتد و ما نهایتا باید بگوییم حفظش کنید»، گفته است: «بیش از این چارچوب نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. ممکن است مثلا برای اماکن مقدس خاصی امکانات و اختیارات خاصی داده شود، مثل خود ما که وظایفی داریم.»

طالبیان گلایه کرده که در پروژه‌های عمرانی از این سازمان استعلام نمی‌شود تا از نظر کارشناسی به نهادهای مسئول کمک کند.

اوایل اردیبهشت‌ماه امسال در جریان عملیات عمرانی توسط شهرداری تهران، مومیایی منتسب به رضاشاه فقید در ضلع غربی حرم شاه عبدالعظیم در شهر ری کشف شد که  بازتاب زیادی در جامعه ایران یافت.

لینک مطلب

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید