آن سوی خبر؛ پیگیری شکایت از آموزش و پرورش فسا

۷ hours, 31 minutes

 شانزدهم اردیبهشت ماه، خبر "کوتاه شدن نامرتب" موی  دانش آموز دختر آبادانی از سوی ناظم مدرسه فضای مجازی را به واکنش واداشت و امروز، ۲۵ اردیبهشت خبر رسید که ۹ دانش آموز در شهرستان فسا از توابع استان فارس نیز با برخوردی مشابه از سوی معلم شان مواجه شده اند. این اتفاق در کلاس دوم دبستان رخ داده و معلم گفته چون موی دانش آموزان بلند بود و در کلاس مانع دید بقیه دانش آموزان می شد، با قیچی موی آنها را کوتاه کرده است، راه حلی عجیب که با اعتراض خانواده دانش آموزان مواجه شده است.

به نوشته سایت تابناک، «تلاش مسئولان آموزش و پرورش فسا این بود که از کنار ماجرا با جلب رضایت والدین شاکی بگذرند. با همین هدف مسئولان این اداره تا دو هفته بعد اجازه رسانه ای شدن آن را ندادند.»

به طور معمول در بیشتر موارد تنبیه و شکنجه دانش آموزان، مسئولان آموزش و پرورش دنبال چنین راه حل هایی هستند، دلیل آن هم ظاهرا تلاش وزارت آموزش و پرورش برای حل مسئله در ساختار آموزش و پرورش، به جای کشیده شدن به محاکم قضایی است.

هیأت رسیدگی به تخلفات اداری در  ساختار آموزش و پرورش بالاترین نهادی است که به این دست شکایت ها رسیدگی می کند. شهروندان می توانند از طریق ثبت شکایت در «سامانه الکترونیکی ثبت شکایات» به این هیات شکایت کنند.

از اداره آموزش و پرورش شهرستان فسا پپرسید چرا تلاش کرده خبر مربوط به اقدام غیرمعمول یک معلم علیه دانش آموزان پنهان بماند. ۵۳۳۱۶۰۰۲ تلفن اداره آموزش و پرروش فسا است. کد این شهرستان هم ۰۷۳۱ است.

علاوه بر این، شهروندان می توانند در این موارد از طریق دستگاه قضایی هم موضوع را پیگیری کنند. کد شهرستان فسا ۰۷۳۱ است و شماره تلفن دادگستری این شهرستان هم ۲۲۲۹۴۴۱ است. می توانید به دادگستری تلفن بزنید و از آنها بخواهید که در این موارد به عنوان مدعی العموم وارد ماجرا شود و از حقوق دانش آموزان به عنوان شهروندان دفاع کند. پیگیری شما از طریق دستگاه قضایی می تواند به افزایش حساسیت درباره چنین پرونده هایی کمک کند و احساس مسئولیت افراد رسیدگی کننده به این پرونده ها را افزایش دهد.

با این حال، حتما از اداره آموزش و پرورش شهرستان فسا پیگیری کنید که چرا تلاش کرده است این خبر پنهان بماند. ۵۳۳۱۶۰۰۲ تلفن اداره آموزش و پرروش فسا است. در سایت این اداره هم می توانید این موضوع را طرح کنید و سوال های خودتان را بپرسید. گستردگی این پرسش ها و درخواست ها، پیام حساسیت افکار عمومی و لزوم برخورد قانونی با متخلفان را به مسئولان منتقل می کند.

اگر فکر می کنید مسئولان این اداره اهتمام چندانی برای پیگیری ندارند، می توانید از طریق اداره کل آموزش و پرورش استان فارس موضوع را پیگیری کنید. تلفن های ۳۲۳۵۹۶۱۳ و ۳۲۳۵۵۶۰۹ شماره تلفن هایی هستند که می توانید با آن تماس بگیرید.

ارتباط با نهادهای مدنی مدافع حقوق کودک نیز می تواند هم به مشارکت این انجمن ها کمک کند و  هم به پیگیری مدنی شکنجه روانی و بدنی دانش آموزان یاری رساند. info@irsprc.org ایمیل انجمن دفاع از  انجمن حقوق کودکان است و با کد ۰۲۱ و شماره های ۸۸۵۳۱۱۱۴ و ۸۸۷۵۹۲۷۹ هم می توانید با مسئولان این انجمن صحبت کنید. با شماره فکس ۸۸۷۳۵۵۹۱ هم می توانید پرسش های خودتان را به صورت مکتوب ارسال کنید.

لطفاً نتایج پیگیری های خودتان را برای ما به آدرس shoma@iranwire.com ارسال کنید.

مطالب مرتبط:

موی ۹ دانش‌آموز ابتدایی دیگر در فسا با قیچی چیده شد

لینک مطلب

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید