مردم سیستان و بلوچستان از چاله‌های آب گندیده سیراب می‌شوند!

(+ویدئو) کم‌آبی و فقدان آب بهداشتی، مردم سیستان و بلوچستان را مجبور به استفاده از چاله‌های آبی دست‌ساز کرده که به شدت آلوده هستند و منجر به بروز بیماری‌های روده‌ای و گوارشی می‌شوند. نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی هم گفته که منبع آب بهداشتی مردم چابهار و کنارک فقط ظرفیت روزانه ۲۸ هزار مترمکعب آب را دارد.

کم‌آبی در استان سیستان و بلوچستان از مرز خطر گذشته است و مردم چابهار و کنارک به دلیل فقدان منابع آبی بهداشتی، از آب‌های آلوده برای آشامیدن و موارد بهداشتی بهره‌ می‌برند. بی‌آبی در ۳ هزار روستای سیستان و بلوچستان، منشاء شیوع بیماری‌های عفونی و روده‌ای شده است.

//www.instagram.com/embed.js

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست چندی پیش اعلام کرده بود که این سازمان با همکاری وزارت کشور می‌خواهد آب دریای عمان را به ۳ استان کم‌آب از جمله سیستان و بلوچستان انتقال دهد.

پروین فرشچی اما گفته بود که این پروژه انتقال آب از دریای عمان فاقد شرایط آبی متناسب همچون انتقال آب از دریای مازندران و خلیج فارس است ولی این سازمان چاره‌ای جز انتقال آب از دریای عمان ندارد.

روز گذشته پرویز پرستویی بازیگر سینما در صفحه اینستاگرام خود ویدئویی منتشر کرد که از تعدادی دختربچه و پسربچه اهل چابهار که مشغول برداشت از حوضچه‌ای حاوی آب آلوده هستند.

حالا، عبدالغفور ایران نژاد نماینده چابهار در مجلس شورای اسلامی خواستار «احداث آب‌شیرین‌کن و شیرین‌سازی آب‌ دریای عمان» شده و گفته که مردم چابهار فقط یک منبع آبی بهداشتی دارند که آن هم فقط ۲۸ هزار مترمکعب در روز ظرفیت دارد!

ولی جمعیت فعال شهر چابهار حدود ۱۰۰ هزار نفر است که نیاز به حداقل ۴۰ تا ۵۰ هزار مترمکعب آب دارند تا شهر چابهار از وضعیت جیره‌بندی آب در بیاید و آب شبانه‌روزی داشته باشد.

وی به خسارت‌های مالی حاصل از کم‌آبی به کشاورزان اشاره کرده و گفته که تنش آبی در روستاهای جنوب این استان چنان افزایش یافته که «مثلاً در چابهار از ۴۳۸ روستا بیش از ۲۰۰ هزار نفر در ۴۰۶ روستا سقایی آبرسانی می‌شدند و تنها امیدشان به هوتگ‌ها (چاله‌های دست‌ساز آب) بود که آنها هم به‌واسطه خشکسالی یکی پس از دیگری خشک می‌شوند.»

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفته که «در حال حاضر سهم شهر چابهار از آب‌شیرین‌کن کنارک حدود ۱۲ هزار مترمکعب است؛ یعنی در خوش‌بینانه‌ترین حالت ۲۸ هزار مترمکعب کمتر از نیاز آبی.»

شهر و روستاهای ساحلی چابهار و کنارک نیازمند احداث «یک آب‌شیرین‌کن ۲۰۰ هزار مترمکعبی برای شهرستان چابهار و یک ۱۰۰ هزار مترمکعبی برای کنارک» هستند تا «مردم حوزه شهرستان چابهار از کنارک تا گواتر به حداقل‌های موجود در سرانه شبکه آب بهداشتی دسترسی پیدا کنند.»

«هوتگ» نام گودال مصنوعی و یا طبیعی نسبتا بزرگی است که آب حاصل از بارندگی‌ها در آن هدایت و جمع‌آوری شده و در طول سال به مصارف کشاورزی و آشامیدنی انسان‌ها، حیوانات اهلی و وحشی می‌رسد. این گودال در زبان بلوچی در منطقه بلوچستان به هوتِگ معروف است.

فاجعه‌ی بی‌آبی در استان سیستان و بلوچستان روند رو به رشدی است که با بی‌مسئولیتی مدیران روبروست. تابستان گذشته بود که فرماندار چابهار گفته بود که « افزون بر ۷۹ درصد مردم ساکن در این بندر از آب لوله‌کشی و بهداشتی در طول شبانه‌روز محروم هستند.»

سال گذشته طبق آمار ایوب درویشی فرماندار چابهار، فقط ۲۱ درصد جمعیت روستایی چابهار از شبکه آب سالم و بهداشتی بهره‌مند هستند و باقی از آب تانکر استفاده می‌کنند.


لینک مطلب

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید