بهانه‌های فدراسیون فوتبال برای اعزام نکردن دختران فوتسالیست به آرژانتین

ساناز کلانتری، شهروندخبرنگار

ایران می‌خواهد از یک خلاء و نقص قانونی در برنامه اجرایی رقابت‌های المپیک جوانان، به تبعیض‌آمیزترین شکل ممکن علیه دختران فوتسالیست قهرمان خود استفاده کند. قرار است به‌جای تیم دختران فوتسالیست ایران، تیم جوانان پسران به المپیک جوانان آرژانتین اعزام شوند.

قهرمانی دختران فوتسالیست بهترین فرصت برای رخ‌نمایی بود. دختران ایرانی دو بار پیاپی روی سکوی نخست آسیا ایستادند و این طبیعی است که مقام‌های ورزشی و کشوری یا با حرف و یا با قلم به آن ها تبریک بگویند. «حسن روحانی»، رییس‌جمهوری ایران به عنوان بالاترین مقام اجرایی کشور، در پیامی، قهرمانی دختران فوتسالیست را نشانی دیگر از پویایی، توانمندی و شایستگی بانوان و دختران ایران دانست.
اما «محمدرضا تابش»، رییس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی سعی کرد متفاوت ظاهر شود و در بخشی از پیام تبریکش، با تاکید بر حجاب زنان ورزشکار نوشت: «الگوآفرینی و همت متعالی زنان ورزشکار محجبه ایرانی نیز باعث اعتمادبه‌نفس مضاعف بانوان ورزشکار سایر کشورهای اسلامی خواهد شد.»

بعد «اسحاق جهانگیری»، معاون اول و «شهیندخت مولاوردی»، معاون بانوان رییس‌جمهوری از دختران ایرانی تمجید کردند.

«علی لاریجانی» رییس مجلس، «فاطمه ذوالقدر» عضو هیات رییسه فراکسیون زنان مجلس، «مهدی تاج» رییس فدراسیون فوتبال و «مسعود سلطانی فر» وزیر ورزش و جوانان هم تبریک گفتند.

اما شاید فقط «پروانه سلحشوری»، نماینده مردم تهران بود که در تبریک خود، نقد را هم تزریق کرد. او خطابه‌اش را به‌سوی صداوسیمای ایران چرخاند و در جلسه علنی مجلس گفت: «متاسفانه سازمان صداوسیما به‌جای آن که صدای مردم باشد، رقابت‌های ورزشی زنان را پوشش نداد. در حالی که پخش این رقابت‌ها در رسانه ملی برای ایجاد انگیزه، اعتماد به نفس و باور زنان به خود و تمایل آنان به ورزش و سلامت نقش تاثیرگذاری داشت.»

ولی برای پروانه سلحشوری باید مرزهای تبعیض و انتخاب‌های سلیقه‌ای را از نو تعریف کرد. فدراسیون فوتبال ایران تصمیم گرفته است میان دو گزینه تیم ملی جوانان پسران و تیم ملی فوتسال دختران، گزینه اول را به رقابت‌های المپیک جوانان در آرژانتین اعزام کند.

داستان به یک ایراد قانونی در این رقابت‌ها مربوط می‌شود؛ براساس آیین‌نامه این مسابقات، هر کشوری به‌جز میزبان، تنها در یکی از بخش‌های بانوان یا آقایان می‌تواند در این دورۀ المپیک، تیم یا ورزشکار داشته باشد. درعین‌حال، کشورهایی که در قاره‌های آسیا و اروپا قرار گرفته‌اند، اجازه دارند تنها چهار تیم ورزشی به مسابقات اعزام کنند. حالا یک مشکل جدی به وجود می‌آید؛ تیم‌های ایران و عراق در بخش فوتسال آقایان و ژاپن و تایلند در بخش فوتسال بانوان سهمیه گرفته‌اند. این کشورهای آسیایی باید با هم به توافق برسند. کدام کشور، چه تیمی اعزام می‌کند؟

فدراسیون فوتبال ایران تصمیم گرفته است میان دو گزینه تیم ملی جوانان پسران و تیم ملی فوتسال دختران، گزینه اول را به رقابت‌های المپیک جوانان در آرژانتین اعزام کند.

به نظر می‌رسد ایران ساده‌ترین راه ممکن را انتخاب کرده است. فدراسیونی که تحت نظر مهدی تاج اداره می‌شود، پیش‌ازاین هم نگاه‌های جنسیتی خود را ثابت کرده بود. تاج مثلاً پس از بازی تیم‌های ملی ایران و سوریه در روز ۱۵ شهریورماه سال ۹۶، به خبرنگاران گفت: «بحث ورود بانوان به ورزشگاه‌ها جایز نیست.»

رییس فدراسیون فوتبال روز ۲۵ شهریورماه همان سال هم در مشهد گفت: «وقتی امکانات سخت افزاری برای ورود بانوان به ورزشگاه فراهم نشده و زمانی که جو عمومی برای حضور خانم‌ها در ورزشگاه مناسب نیست، نباید حرفی از ورود بانوان زد.»

فدراسیون تحت مدیریت او البته نخستین نهاد ورزشی در ایران بود که طرح ممنوعیت ورود موبایل توسط خبرنگاران به سالن‌های ورزشی بانوان را مطرح کرد؛ طرحی که از حراست فدراسیون فوتبال آغاز شد و بعد از اتاق حراست وزارت ورزش و جوانان به‌دست تمامی فدراسیون‌های ورزشی ایران به‌عنوان دستور و ابلاغیه رسید. پس در این فدراسیون، انتخاب «مردانه» طبیعی‌تر به نظر می‌رسد. عباس ترابیان»، رییس کمیته فنی فوتسال فدراسیون فوتبال اما به «ایسنا» گفته است: «ما نامه‌نگاری‌ها را برای اعتراض به این قانون عجیب آغاز کرده‌ایم.»

او مدعی شده است که از یک سال قبل، تیم ملی جوانان پسران ایران برای حضور در رقابت‌های آرژانتین معرفی ‌شده بودند: «به ما گفته‌اند از هر کشوری به‌جز میزبان (آرژانتین)، تنها ۱۰ بازیکن می‌توانند به مسابقات بیایند.»

این ادعای رییس کمیته فنی فوتسال ایران با بخش‎نامه‌های قبلی که تعداد ورزشکاران هر کشور را ۱۴ بازیکن اعلام کرده بود، در تضاد است. اما تفاوتی در واقعیت ماجرا نمی‌کند. چرا دختران قهرمان آسیا نه و چرا پسران رده سنی جوانان بله؟

هنوز از جمع مردان و زنانی که برای موفقیت تیم دختران فوتسالیست پیام تبریک فرستاده بودند، کسی واکنشی در قبال محروم شدن قهرمان دو دوره فوتسال از حضور در آرژانتین نشان نداده است.

یکی از اعضای روابط عمومی فدراسیون فوتبال ایران در گفت‌وگو با «ایران وایر» این خبر را تأیید می‌کند: «معرفی‌نامه تیم جوانان به رقابت‌های آرژانتین تابستان سال قبل انجام شد.»

اما او منکر این‌که می‌توان امروز تصمیم را تغییر داد هم نمی‌شود: «برای مسوولان برگزاری مسابقات مهم نیست ما کدام تیم را اعزام می‌کنیم. تا وقت هست، می‌توان تیم فوتسال دختران ایران را به‌جای تیم ملی جوانان پسر فوتسال اعزام کرد. اما فعلاً در فدراسیون کسی چنین تصمیمی ندارد.»

این در حالی است که ترابیان، رییس کمیته فنی فوتسال ایران از امکان جابه جایی دو تیم حرفی نزده، فقط گفته است که در نامه‌نگاری آینده خود، برای اعزام دو تیم فوتسال از ایران تلاش خواهد کرد.
تیم پسران جوان باید برود، دختران قهرمان آسیا فعلاً منتظر باشند.

المپیک جوانان در چهار رشته تیمی هاکی، هندبال ساحلی، فوتسال و راگبی برگزار می‌شود و تنها دو تیم جوانان پسران و دختران فوتسال ایران موفق به کسب سهمیه شده اند. یعنی ایران در رشته‌های هندبال ساحلی، هاکی و راگبی هیچ نماینده‌ای از تیم‌های زنان و مردان نخواهد داشت. حالا «فاطمه شریف»، مربی دختران فوتسالیست ایران به ایسنا گفته است: «در بخش آقایان، مسابقات مختلفی در داخل و خارج از کشور برگزار می‌شود و همیشه هم آن ها حق و اولویت دارند. فرصت برای دیده شدن و نمایش توانایی آقایان همیشه هست، این دختران هستند که به آن صورت مسابقه و تورنمنت خاصی ندارند. حیف است که پس از دو سال تلاش، زحمات بانوان دیده نشود.»

هنوز از جمع مردان و زنانی که برای موفقیت تیم دختران فوتسالیست پیام تبریک فرستاده بودند، کسی واکنشی در قبال محروم شدن قهرمان دو دوره فوتسال از حضور در آرژانتین نشان نداده است.

 

مطالب مرتبط:

دختران ایران، دوباره در فینال آسیا

لینک مطلب

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید