املاک یک طایفه تبهکار لبنانی در برلین توقیف شد

خیابان‌های منطقه‌هایی از کلان‌شهر برلین میان چند قبیله تبهکار و به طور عمده عرب‌تبار، تقسیم شده است. حال نیروهای امنیتی و آگاهی برلین با یورشی گسترده و سازمان‌یافته علیه یک قبیله تبهکار لبنانی وارد عمل شده است.

دادستانی برلین روز پنجشنبه ۱۹ ژوئیه (۲۸ تیر) طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که دادستانی به همراه پلیس جنایی ایالتی هفته‌ گذشته در مجموع ۷۷ قطعه املاک یک طایفه بزرگ عربی به نام ر. را به ارزش ۱۰ میلیون یورو ضبط و توقیف کرده است.

یورگ رائوپاخ، دادستان ارشد برلین گفت که تحقیقات در این زمینه از سال ۲۰۱۴ آغاز شده است. علت آغازین تحقیقات، سرقت از یک شعبه بانک بود. در پی دستبرد به بانکی واقع در منطقه ماریندورف برلین که توسط سه نفر صورت گرفت، حدود ۹ میلیون یورو به سرقت رفت. یکی از این مجرمان محکوم شد، اما مبلغ به سرقت رفته پیدا نشد. هر سه مجرم اعضای یک طایفه لبنانی بودند.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

مقامات امنیتی برلین زمانی هشیار شدند که یکی از بستگان فرد محکوم شده، در شرایطی که کمک اجتماعی از دولت دریافت می‌کرده است، شروع به خرید چند دستگاه آپارتمان کرد.

دادستانی و پلیس تحقیقات خود را به کنترل حساب‌های بانکی و خریدهای املاک از سوی اعضای این طایفه گسترش دادند. رد برخی حساب‌های بانکی به خارج از کشور ختم می‌شد. دادستانی می‌گوید “به دلیل راهکارهای تحقیقاتی” که در جریان است، فعلا نمی‌تواند از کشوری نام ببرد.

برنهارد میکس، دادستان ویژه این پرونده می‌گوید که بسیاری از املاک از سوی افراد پوششی از لبنان خریداری شده‌اند. به همین دلیل روز جمعه گذشته (۱۳ ژوئیه) خانه‌ها و دفترهای چند شرکت تفتیش شد. در پی آن دادستانی علیه ۱۶ نفر تحقیقات را آغاز کرده است که متهم به پولشویی هستند.

به گفته‌ی دادستانی، این افراد مظنون فعلا آزاد هستند، زیرا پیش‌شرط‌های بازداشت آنها فعلا فراهم نشده است. دستکم یک نفر از آنها از طریق مراجع قضایی علیه توقیف املاک اعتراض کرده است.

دادستان ویژه پرونده می‌گوید در خانه‌های توقیف‌شده افراد خیلی زیادی زندگی می‌کنند که “از اعضای این طایفه بزرگ نیستند”. دادستانی اما با توقیف این املاک، اداره آنها را برعهده گرفته و در دادگاه ثبت املاک ذکر شده که این املاک اجازه فروش ندارند.

دادستان تأکید کرد که مستأجران به هیچ وجه متوجه این توقیف نشده‌اند و احتمال داده می‌شود که پس از پایان رسیدگی به این پرونده، مالکیت املاک به دولت انتقال یابد.

طایفه لبنانی ر. و سرقت سکه طلای ۱۰۰ کیلویی

پلیس برلین سال‌هاست درگیر اعمال تبهکارانه‌ی طایفه لبنانی ر. است. از قرار معلوم سه تن از اعضای این طایفه در اوایل سال ۲۰۱۷ سکه طلای ۱۰۰ کیلویی مشهور به “برگ بزرگ افرا” (Big Maple Leaf) را از موزه “بوده” برلین به سرقت برده‌اند.

Deutschland Größte Goldmünze der Welt (picture-alliance/dpa/H. K. Techt)

مدال صد کیلویی که به سرقت رفت

از این سکه طلای استثنایی که تنها چند عدد از آن وجود دارد، تا کنون هیچ اطلاعی در دست نیست. ارزش این سکه حدود ۳میلیون و ۷۰۰هزار یورو است. کارشناسان گمان می‌برند که این سکه را آب کرده و فروخته‌اند.

دادستان این پرونده می‌گوید “ما سکه طلا را پیدا نکردیم” و مقامات امنیتی اصلا به دنبال آن نبوده‌اند. او می‌گوید: «اگر یافته‌بودیم آن را امروز نشان می‌دادیم، اما این سکه بخشی از تحقیقات ماست.»

طایفه لبنانی ر. سال‌هاست که در برلین مظنون به شرکت در قتل، قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان و ارعاب بوده است.

یک سال پیش در آلمان قانونی در چارچوب مبارزه با پولشویی به تصویب رسید که بر اساس آن دولت می‌تواند دارایی‌های حاصل از اعمال تبهکارانه را ضبط کند.

تقسیم برخی محله‌های برلین میان گانگسترهای عرب‌تبار

خیابان‌های برخی محلههای برلین میان باندهای گانگستری که به طور عمده عرب‌تبار هستند، تقسیم شده است. میان ۱۲ تا ۲۰ طایفه بزرگ که بخشی از آنها تبهکارند، در برلین وجود دارد. بخشی از آنها در منطقه “نوی‌کلن” برلین مستقرند.

این مسئله اما به برلین محدود نمی‌شود. در مناطق غربی آلمان، در ایالت نیدرزاکسن و برمن، شاخه‌های این طایفه‌ها فعال هستند.

بسیاری از اعضای این طایفه‌ها، که تبار فلسطینی یا لبنانی نیز دارند، اجازه کار در آلمان را ندارند، زیرا به طور رسمی تابعیت هیچ کشوری را ندارند و موقعیت اقامت آنها نامشخص است. منبع اصلی درآمد برخی از این طایفه‌ها، جرم و جنایت است.

بر اساس داده‌های پلیس برلین، در سال گذشته میلادی، ۱۴ مورد از ۶۸ مورد تحقیقات پلیسی در ارتباط با باندهای تبهکار سازمان‌یافته در ارتباط با طایفه‌های بزهکاری بوده است که اعضای آن تبار فلسطینی و لبنانی دارند.

بیش از نیمی از افراد مظنون این باندهای طایفه‌ای از تابعیت آلمان برخوردار شده‌اند.


لینک مطلب

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید