امریکن اسپکتاتور: اتریش مرکز عملیات اطلاعاتی جمهوری اسلامی در اروپاست

پایگاه خبری امریکن اسپکتاتور (Spectator) در گزارشی به قلم پتکین آذرمهر تحلیلگر سیاسی به بررسی فعالیت‎های مخرّب شبکه‎های دینی و مؤسسات اسلامی وابسته به جمهوری اسلامی در اتریش پرداخته است.

مراسم عزاداری عاشورا در مرکز اسلامی امام علی وین با سخنرانی بوشهری

دولت اتریش در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ اعلام کرد که هفت مسجد در این کشور را تعطیل و ۶۰ امام جماعت را اخراج خواهد کرد. گمان می‏‎رود که آنها با جهادی‎های سلفی و همچنین شبکه‎های افراطی رژیم ترکیه ارتباط دارند.

طی قانون مصوب سال ۲۰۱۵ در اتریش، مؤسسات مذهبی و سازمان‎های مسلمان می‎بایست رویکرد مثبت به جامعه و دولت اتریش از خود نشان دهند.

عزم دولت این کشور برای سرکوب افراط‌گرایان مسلمانان وابسته به رژیم ترکیه توسط برخی  مورد استقبال واقع شده اما بعضی رسانه‎های آمریکایی آن را محکوم کرده‌اند. عده‎ای از این منتقدان می‎گویند در حالی که افراط‌گرایان سنّی زیر فشار قرار می‎گیرند، ولی شیعیان مسلمان بدون اینکه کنترلی روی آنها باشد از مجازات مصون می‎مانند و به فعالیت خود ادامه می‎دهند.

به عنوان مثال هفته پیش یک مراسم مذهبی توسط مداحان شیعه در خیابان «ماریاهیلفر» در وین توسط آیت‎الله هاشم حسینی بوشهری امام جمعه قم برگزار شد. دولت اتریش به بوشهری اجازه داد وارد خاک این کشور شود و مراسم تاسوعا و عاشورا را برگزار کند.

پتکین آذرمهر می‎نویسد برخی اعتقاد دارند مراسم عاشورا خشونت‎آمیز است گرچه نمایش غم و اندوه و اشکال عزاداری این مراسم شهر به شهر متفاوت است. وی برای آگاهی خوانندگانی که با این مراسم مذهبی شیعه آشنایی چندانی ندارند توضیح می‎دهد که بعضی عزاداران در این مراسم سینه می‌زنند و برخی اقدام به قمه‎زنی می‎کنند. نویسنده همچنین اشاره می‌کند که این مراسم محدود به کشورهای ایران، عراق، لبنان و پاکستان است که جمعیت شیعه زیادی دارند.

در ادامه این گزارش آمده در سال‎های اخیر مراسم محرم در اماکن عمومی شهرهای اروپا و آمریکا به‌خصوص لس‌آنجلس نیز برگزار می‎شود. جمهوری اسلامی سرمایه‌گذاری زیادی روی تبلیغ و ترویج این قبیل مراسم مذهبی می‎کند و از مشوقان اصلی برپایی آن است. گرچه خود حکومت ظاهرا با کارهای خشن مثل قمه‎زنی مخالفت می‌کند ولی به هر حال نهادهای دینی و فرهنگی وابسته به جمهوری اسلامی برگزاری مراسم عزاداری محرم در اروپا و آمریکا را زیر چتر حمایت خود دارند.

این در حالیست که ساکنان وین با بهت و تعجب به این نمایش نگاه می‎کنند. عده‎ی کمی هستند که می‎دانند آیت‎الله بوشهری چه کسی است. برخی از ناظران، حضور او و اطرافیانش در این مراسم را بخشی ناگزیر از روند چندفرهنگی شدن اروپا در دهه‌های اخیر می‎بینند اما بوشهری یک روحانی عادی شیعه نیست بلکه یکی از عوامل وابسته به رژیم جمهوری اسلامی و عضو مجلس خبرگان و نماینده ولی فقیه است.

در بخش دیگری از این گزارش نویسنده شرح مختصری در باره‏‌ی نماز جمعه داده و نوشته است که شامل دو خطبه‏‎ی عبادی و سیاسی می‌شود و  شرکت‌کننده‎ها در آن به عنوان «تکبیر» و تأیید موعظه‌کننده، شعار مرگ بر آمریکا، انگلیس، اسراییل و دشمنان علی خامنه‌ای را سر می‏‌دهند.

مراسمی که امسال توسط بوشهری برگزار شد نیز تبلیغ و بازتولید ایدئولوژی‎ و دین‌سالاری رژیم جمهوری اسلامی بود که پیش از این هم سابقه داشته است. به عنوان مثال بوشهری بدون اندکی شرم در خطبه‎هایی که در هشتم دسامبر ۲۰۱۷ ایراد کرد گفت در شرایط کنونی مسلمانان باید سکوت خود را بشکنند و علیه توطئه‎های آمریکا و اسراییل برخیزند و دونالد ترامپ باید بداند آتشی که روشن کرده دامن آمریکا و اسراییل را می‎گیرد.

بوشهری از مدافعان حجاب اجباری است و طرفداران خود را برای اقدام به امر به معروف و نهی از منکر برای حفظ حجاب تشویق می‎کرده است.

بوشهری سخنرانی‎های تند دیگری هم داشته. از جمله سخنرانی او در مرکز اسلامی «امام علی» در اتریش. گزارش‎های دولت این کشور در سال ۲۰۱۷ حاکی از آن است که مسجد «امام علی» از پشتیبانان نابودی اسراییل است و خطیبان این مسجد به شیعیان اتریشی آموزش می‎دهند که از طرف دولت‎های عربی و غربی علیه نابودی حکومت ایران توطئه می‎شود!

هیآت سینه‌زنی در خیابان‎های وین

تصمیم اخیر دولت اتریش برای سرکوب شبکه‌ی رژیم ترکیه پس از آن بود که متوجه شدند مساجد وابسته به آنکارا ایدئولوژی اسلامی ترکیه را تبلیغ می‎کنند و در پی جاسوسی هستند. همچنان که شبکه‎های افراطی شیعیان ایرانی در اتریش که توسط روحانیون تندرو و چند مرکز اسلامی تحت حمایت رژیم ایران مدیریت می‎شوند در حال پمپاژ ایدئولوژی‎های افراطی و جاسوسی هستند.

گزارش‎های دولت آمریکا حاکی از آن است که اتریش مرکز عملیات اطلاعاتی جمهوری اسلامی در اروپاست. گزارش شده در این شبکه ۱۰۰ تن از عوامل وزارت اطلاعات و وزارت دفاع جمهوری اسلامی  فعال‎اند. عوامل جمهوری اسلامی در ماموریت خود به تهدید و آزار فعالین سیاسی مخالف جمهوری اسلامی نیز اقدام می‎کنند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، شبکه‎ی شیعیان وابسته به رژیم جمهوری اسلامی رویکرد مثبتی نسبت به جامعه و دولت اتریش نشان نداده‌ و قانونی که سال ۲۰۱۵ وضع شده را زیر پا گذاشته‎ است.

گرچه به ظاهر این عزاداران شیعه هستند که به خود قمه می‌‏زنند اما در بلندمدت این دولت اتریش است که بیشترین زخم را از این گروه‌ها خواهد خورد.

*پتکین آذرمهر از نویسندگان «دیده‌بان اسلامیست» پروژه‌ای وابسته به «فوروم خاورمیانه» است.

 

لینک مطلب

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید