راهیان نور دوباره قربانی گرفت: واژگونی اتوبوس حامل دختران دانش‌آموز تبریزی

اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر بستان‌آباد در استان آذربایجان شرقی‌ در یک کیلومتری تبریز دچار سانحه و واژگون شد. در این حادثه ۳ نفر جان باختند ۳۷ نفر زخمی شدند.

اتوبوس حامل دانش‌آموزان تبریزی ظهر چهارشنبه ۱۸ مهرماه در یک کیلومتری تبریز تصادف کرد. این اتفاق نرسیده به پارک ائل گلی در اتوبان شهید کسایی تبریز رخ داد.

این اتوبوس حامل دختران دانش‌آموزان دبیرستانی بود که از اردوی راهیان نور باز می‌گشتند.

سرهنگ نادر رحمانی در مورد جزئیات این حادثه به خبرگزاری ایسنا گفته است که «یک دستگاه اتوبوس مربوط به سرویس دانش‌آموزی دبیرستان دخترانه در کلیومتر ۱۰ محور بستان آباد-تبریز در آزاد راه زنجان-تبریز واژگون شد و بررسی‌های اولیه حاکی از آن است که این تصادف به علت تخطی از سرعت مطمئنه در جاده لغزنده رخ داده است.»

در این حادثه یکی از دانش‌آموزان و یکی از مربیان در دم جان باختند و یک دانش‌آموز دختر نیز ساعاتی پس از حادثه به علت شدت جراحات وارده جان باخت. همچنین ۳۷ نفر در این حادثه مجروح شدند که به بیمارستان امام رضا در تبریز منتقل شدند.

پس از اعلام واژگونی اتوبوس ۳ تیم عملیاتی شامل ۹ امدادگر برای امدادرسانی به مصدومان واژگونی اتوبوس اعزام شدند اما به دلیل شدت حادثه، عملیات نجات برای نجات محبوسین در اتوبوس به سختی صورت گرفت.

تصادف اتومبیل‌های حامل دانش‌آموزان و نبود ایمنی در کلاس‌های که از جمله موجب فروریختن دیوار و یا آتش‌گرفتن وسائل گرمازا می‌شود، هر ساله جان تعدادی دانش‌آموز در ایران را می‌گیرد و عده‌ای را مجروح و معلول می‌کند.

بر اساس گزارش‌ها بیش از ۳۰درصد آسیب‌هایی که به کودکان وارد می‌شود در مدرسه و اطراف آن رخ می‌دهد. افزایش این حوادث در سالهای گذشته موجب شد شورای شهر تهران امسال لایحه‌ای با عنوان لایحه «ایمنی حمل و نقل دانش آموزان» را تصویب کند که بر اساس آن شهرداری باید برای اجرای راهکارها از ابتدای سال تحصیلی ۹۷-۹۸ تحت سرفصل‌های آرام سازی محیط اطراف مدرسه، اقدامات آموزشی در جهت بهبود ایمنی حمل و نقل دانش آموز و ایمنی ناوگان خودروی سرویس اقدام کند.

با این وجود در سالهای گذشته اکثر حوادث رانندگی که برای اتومبیل‌های حامل دانش‌آموزان رخ می‌دهد در جاده‌های بین شهری و هنگام رفت و برگشت به اردوهای راهیان نور رخ داده و بیشترین حوادث ناشی از عدم ایمنی مدارس نیز به روستاها و شهرستان‌های محروم مربوط است.

 

 

لینک مطلب

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید