نشست گروهی از اعضای فَرَشگرد با شاهزاده رضا پهلوی در واشنگتن

گروهی از اعضای فرشگرد روز شنبه، پنجم آبان (۲۷ اکتبر) در واشنگتن دی‎سی در جلسه با رضا پهلوی به بحث و تبادل نظر درباره‎ی مسائل ایران، اعتراضات مردم و آغاز کارزار «میدان میلیونی» پرداختند.

نشست شاهزاده رضاپهلوی و گروهی از اعضای فرشگرد؛ واشنگتن ۲۷ اکتبر ۲۰۱۸

این جلسه چهار روز پس از انتشار بیانیه فرشگرد و آغاز کارزار «#میدان_میلیونی» با هدف گسترش آگاهی در جامعه و وارد کردن «ضربه نهایی» به جمهوری اسلامی برگزار شد. همزمان حکومت دینی ایران در آستانه‎ی اجرای مرحله دوم تحریم‎های آمریکا قرار دارد که از روز چهارم نوامبر رسماً آغاز خواهد شد و رهبران تهران در شدیدترین فشارهای سیاسی داخلی و بین‎المللی قرار دارند.

پیش از برگزاری جلسه خصوصی با گروهی از فرشگردی‎ها، شاهزاده رضا پهلوی در جمع گروهی از ایرانیان ساکن واشنگتن سخنرانی کرد. در این سخنرانی نیز به مسائل روز از جمله وضعیت سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی و مسائل مربوط به ایران پرداخته شد.

حامد شیبانی‎راد از اعضای فرشگرد درباره گفتگو با رضا پهلوی به کیهان لندن می‌گوید: «در این جلسه اعضا گزارش‎هایی از برنامه‎ها، عملکرد و بازتاب آغاز مرحله اول کارزار میدان میلیونی به حاضران ارائه دادند و شاهزاده رضا پهلوی پرسش‌هایی را با حاضرین مطرح کرد. در واقع این جلسه که حدود سه ساعت طول کشید ادامه جلسات قبلی و بررسی برنامه‎های مختلف بود با این تفاوت که فرصت شد تعداد بیشتری از اعضای فرشگرد دور هم جمع شوند و نظرات بیشتری درباره شرایط داخلی ایران و وضعیت مردم رد و بدل شود.»

این فعال سیاسی در ادامه عنوان کرد: «شاهزاده رضا پهلوی عضو فرشگرد نیستند اما فرشگرد در مورد استراتژی‌های کلان از رهنمودهای ایشان استفاده می‌کند.»

در این دیدار بر اعتراضات صنفی و خیابانی و میدانی به عنوان هسته‎های اصلی «میدان میلیونی» تاکید شد

فرشگرد اخیرا در یک اطلاعیه به برخی استراتژی‎های خود اشاره کرد که یکی از آنها «گفتگو با نظامیان و نیروهای انتظامی» است.

شاهزاده رضا پهلوی در چندین مصاحبه تاکید کرده باید راه را برای بازگشت همه نیروهای مسلّح که در کشتار و جنایت علیه مردم شریک نبوده‌اند و دستشان به خون شهروندان آلوده نیست باز گذاشت. چنانکه در تیرماه ۱۳۹۷ نیز در مصاحبه‎ با کیهان لندن تاکید کرد «در ایران کسانی را داریم که دلشان با مردم است، ارتشی، سپاهی و حتی بسیجی، نمی‌گویم همه آنها اما بسیاری از آنها نمی‎خواهند با این کشتی غرق شوند و می‎خواهند ضمانتی در فردای پس از سقوط نظام داشته باشند، این تضمین را جامعه به آنها می‌دهد.»

نظامی‎ها باید بدانند که قربانی تغییر رژیم نمی‌شوند

الی لیک گزارشگر بلومبرگ نیز در خرداد ۱۳۹۷ (ژوئن ۲۰۱۸) در مقاله‎ای نوشته بود «آثار علاقمندی به جین شارپ تئوریسن انقلاب‎های بدون خشونت در کلام رضا پهلوی پیداست. او به دنبال «[…] جذب حداکثری اعضای نهادهای نظامی و شبه‌نظامی رژیم کنونی است که فاسد نبوده و دست به جنایت نزده‌اند.» نویسنده در ادامه افزوده بود، این یکی از آموزش‌های جین شارپ است درباره مناسبات انسان- قدرت- جنبش. به اعتقاد رضا پهلوی مهم است که بتوان وابستگان پلیس و نیروهای امنیتیِ یک رژیم دیکتاتوری را به مشارکت در انقلاب جلب کرد: «نظامی‎ها باید بدانند که قربانی تغییر رژیم نمی‌شوند. بعضی از سیاستمداران در سطح رهبری حکومت باید پاسخگوی اعمالشان باشند اما اکثریت مردم باید بدانند که قرار نیست مجازات شوند.»

مردم اصلی‎ترین پُل ارتباطی با نظامیان هستند

حامد شیبانی راد

شیبانی‎راد در پاسخ به این پرسش که فرشگرد در مورد جذب نظامیان به کارزار خود با توجه به محدودیت‎هایی که این قشر دارند چه برنامه‎هایی دارد، می‎گوید: «همانطور که در بیانیه‎ اخیر اشاره شد برای حضور میلیونی آماده‌سازی ذهنی لازم است که شامل همه اقشار می‎شود؛ برای تحقق این هدف، کارزار میدان میلیونی به حمایت همه مردم نیاز دارد تا این گفتمان را نشر دهند. در این بین اقشاری هستند که موقعیت حساسی دارند مثل نظامی‎ها. بسیاری از آنها در شهرک‎های سازمانی زندگی می‎کنند و هرگز امکان استفاده از ماهواره ندارند، حضور آنها در شبکه‎های اجتماعی نیز محدود است، بنابراین بر دوش اطرافیان آنها، اقوام و دوستان و آشنایان آنهاست که اطلاع‌‏رسانی و آگاهی‌بخشی را رو در رو با آنها انجام دهند. از بحث و تبادل نظر گرفته تا خبررسانی؛ افزایش شعارنویسی، دیوارنویسی و پخش اعلامیه نیز تاثیرگذار است؛ قطعا کفایت نمی‌کند ولی لازم است.»

برای جذب نظامی‎ها و پیوستن آنها به اعتراضات مردم ابتدا باید مشکلات آنها را شناخت. مشکلاتی که بخشی از آنها مثل گرفتاری میلیون‎ها نفر از مردم به ویژه در بحث معیشت یکسان است و همچنین مشکلاتی که این قشر بطور اختصاصی با آن دست و پنجه نرم می‎کند.

شیبانی‎راد در این زمینه می‎گوید: «پدر خودمن ارتشی بود، عموهای من و برخی دیگر از آشنایان ما هم شاغل در نیروهای نظامی و انتظامی هستند و از این نظر زندگی نظامیان را با تمام وجود لمس کرده‌ام. وضعیت زندگی افسران و درجه‎داران نیروی انتظامی و ارتش با سپاه تا حدود زیادی متفاوت است این اختلاف بخصوص در رده‎های میانی بیشتر می‎شود.»

تجمع گروهی از درجه‌داران و افسران نیروی‌هوایی ارتش در مقابل در ورودی منازل سازمانی پایگاه چهارم شکاری دزفول در استان خوزستان (ششم مهرماه ۱۳۹۵) در اعتراض به اختلاس و فساد  در تعاونی مسکن پرواز وابسته به ارتش

مشکلاتی که پرسنل ارتش با آن دست به گریبان‌اند، تجهیزات فرسوده و غیرایمن، تعاونی‌های مسکن و زمین که آلوده به فساد و اختلاس‌ و رانت هستند،‎ مانع‎تراشی برای ادامه تحصیل افسران، وضعیت نامناسب منازل سازمانی و نبود امکانات رفاهی و همچنین خدمات درمانی بسیار محدود بخصوص در نواحی دور از مرکز و محروم، تعویق در پرداخت سنوات و معوقات، مشکلات بازنشسته‌های ارتش و نیروی انتظامی، پایین بودن سطح حقوق و همینطور اختلافات میان سپاه و ارتش به سبب تبعیض‌های عمیق، عمده مشکلات ارتشی‎هاست که شیبانی‎راد نیز به آنها اشاره می‌کند و می‎افزاید: «افسران زیادی مجبورند برای اداره امور زندگی خود بعد از ساعت خدمت در خیابان مسافرکشی کنند یا نگهبانی دهند، بنابراین باید صدای آنها را هم شنید و به گوش بقیه آحاد جامعه رساند و از آنان در روز موعود کمک گرفت و با فشار، لابی و تماس مستقیم افراد بیشتری را به صفوف اعتراض آورد. این پل را اطرافیان آنها می‌بایست برقرار کنند.»

 

لینک مطلب

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):

دیدگاه خود را درباره این مطلب با ما و دیگران در میان بگذارید (حداکثر ۱۰۰۰ کاراکتر):
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید